Video yardımlı torakoskopik cerrahi hastalarında postoperatif analjezi amacıyla uygulanan serratus anterior plane blok ile erektör spina plane blok etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative efficacies of serratus anterior plane block and erector spinae plane block in patients undergoing video assisted thoracoscopic surgery
- Tez No: 704188
 - Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR KAYA
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
Prospektif ve randomize planlanan çalışmamızda, video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS) uygulanacak hastalarda postoperatif analjezi amacıyla uygulanan serratus anterior plan bloğu (SAPB) ve erektör spina plan bloğunun (ESPB) etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Etik kurul onayı ve hastalardan alınan yazılı onam sonrası, elektif VATS uygulanacak, Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) sınıflaması I-II olan, 18-80 yaş 70 hasta çalışmaya alındı. Hastaların demografik verileri kaydedilerek rutin monitorizasyon ve standart anestezi indüksiyonu sonrası SAPB (n=35) ve ESPB (n=35) uygulanan gruplar olarak ikiye ayrıldı. Hastalara morfin içerikli hasta kontrollü analjezi (HKA) uygulandı. Hastaların hemodinamik verileri indüksiyon öncesi/sonrası ve intraoperatif 30 dakikalık periyotlarla kaydedildi. İntraoperatif opioid tüketimleri, ayılmada kalış süreleri, istirahat ve öksürmekle Vizüel Analog Skala (VAS) skorları, ilk HKA gereksinim zamanları, postoperatif opioid tüketimleri, kurtarıcı analjeziklerin ilk gereksinim zamanları ve miktarları, mobilizasyon zamanları, opioid yan etkileri, hastanede yatış süreleri, hasta ve cerrah memnuniyetleri değerlendirildi. ESPB grubunda istirahatte (0. dk, 60. dk ve 2. sa) ve öksürmekle (0.
Özet (Çeviri)
In our prospective and randomised study, we aimed to compare the effects of serratus anterior plane block (SAPB) and erector spinae plane block (ESPB) for postoperative analgesia in patients undergoing video assisted thoracoscopic surgery (VATS). After ethics committee approval and written consent from the patients, 70 patients aged 18-80 years, who would undergo elective VATS and were classified as American Society of Anesthesiologists (ASA) I-II, were included in the study. The demographic data of the patients were recorded and they were divided into two groups as SAPB (n=35) and ESPB (n=35) after routine monitoring and standard anesthesia induction. Patient-controlled analgesia (PCA) containing morphine was applied to the patients. The hemodynamic data of the patients were recorded before/after the induction and at intraoperative 30-minute periods. Intraoperative opioid consumption, duration of time in recovery room, Visual Analogue Scale (VAS) scores at rest and coughing, time to first PCA requirement, postoperative opioid consumptions, first requirement times and amounts of rescue analgesics, duration time until first mobilization, opioid side effects, length of hospital stay, patient and surgeon satisfaction was evaluated. In the ESPB group, the VAS scores at rest (0.min, 60.min, and 2.h) and coughing (0.