Polistiren temelli nanoliflerin elektroeğirme ile üretilmesi, biyolojik moleküllerle modifikasyonu ve biyosensör hazırlanmasında uygulamaları
Production, modification by biological molecules and biosensor preparation applications of polystyrene based nanofibers by electrospinning method
- Tez No: 650271
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ODACI DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Biyomolekülleri temel alan diyagnostik teknikler; yiyecek/içecek endüstrisi, hastalıkların tanısı, biyoproses görüntüleme ve çevresel kirleticilerin görüntülenmesi gibi birçok çalışma alanında kullanılabilecek uygulama potansiyeline sahiptir. Biyo-analiz sistemlerinde kullanılacak olan biyomoleküllerin stabilizasyonunu, duyarlılık ve seçimliliğini artırmak için biyomoleküllerin iletici yüzeylerde immobilizasyonun başarısı anahtar rol oynar. Biyomoleküllerin immobilizasyonu için nanolifler, morfoloji ve gözenek boyutu gibi birçok avantajları nedeniyle iyi bir adaydır. Montmorillonit kili (Mt) PAMAM G3 ile modifiye edilmiş ve PS çözeltisi içine eklenerek elektroeğirme yöntemi ile nanolifler elde edilmiştir. %PS ve %Mt-PAMAM G3 oranları denenerek elde edilen nanoliflerin SEM ile karakterizasyonu yapılmıştır. Daha sonra Anti-Serum Amiloid A antikoru GCE yüzeye EDC-NHS kimyası kullanılarak yüzeye kovalent bağlar ile konjuge edilmiştir. Son olarak elde edilen seçimli yüzey, Serum Amiloid A düzeylerinin elektrokimyasal tayininde kullanılmıştır. PS/Mt-PAMAM/Anti-SAA biyosensörünün doğrusal aralığı 1 ng/ml – 200 ng/ml arasındadır. PS/Mt- PAMAM/Anti-SAA biyosensörünün dedeksiyon limiti 0.580 ng/ml SAA'dır. SAA içeren sentetik tükürük ve serum ile ölçüm alınarak PS/Mt- PAMAM/Anti-SAA biyosensörünün uygulanabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diagnostic techniques based on biomolecules; The food / beverage industry has application potential that can be used in many fields of study, such as disease diagnosis, bioprocess imaging and environmental pollutant imaging. The success of immobilization on the conductive surfaces of biomolecules plays a key role in increasing the stabilization, sensitivity and selectivity of biomolecules to be used in bioassay systems. Nanofibers are a good candidate for immobilization of biomolecules due to many advantages such as morphology and pore size. Montmorillonite clay (Mt) was modified with PAMAM G3 and added to the PS solution, and nanofibers were obtained by the electrospinning method. The nanofibres obtained by testing %PS and %Mt- PAMAM G3 ratios were characterized by SEM. Anti-Serum Amyloid A antibody was then conjugated to the surface with covalent bonds using EDC-NHS chemistry to the GCE surface. Finally, the selective surface obtained was used for the electrochemical determination of Serum Amyloid A levels. The linear range of PS/Mt-PAMAM/Anti-SAA biosensor is between 1 ng/ml - 200 ng/ml. The detection limit of the PS/Mt-PAMAM/ Anti-SAA biosensor is 0.580 ng/ml SAA. The applicability of PS/Mt-PAMAM/Anti-SAA biosensor was investigated by taking measurements with synthetic saliva and serum containing SAA.