Kronotiplerine göre farklı fiziksel aktivite düzeylerindeki bireylerin uyku ve yaşam kalitelerinin ve beslenme durumlarının karşılaştırılması
A comparison of sleep and life qualities and nutrition states of individuals at different physical activity levels according to the chronotype
- Tez No: 650279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE TOKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışma sabahçıl ve akşamcıl olma durumlarına göre, sedanter, fiziksel aktif ve sporcu bireylerin uyku kalitesi, yaşam kalitesi ve beslenme durumlarının karşılaştırılması amacı ile planlanıp yürütülmüştür. Yöntem: Araştırmaya katılma kriterlerini yerine getiren bireylere ulaşabilmek adına kişisel bilgi formu ve“insan sirkadiyen ritminde sabahçıl akşamcıl tipleri belirlemede kendi kendini değerlendirme formu”uygulanmıştır. Kriterleri karşılayan bireylere“Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Form”,“Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi”uygulanmış ve beslenme durumlarını saptamak için bireylerden iki günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Bulgular: Kadınlar ve erkekler için sabahçıl ve akşamcıl olma durumlarına göre sedanter, fiziksel aktif ve sporcu bireyler arasında uyku kalite indeksi toplam skoru bakımından gruplar arası bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned and conducted in order to compare the sleep quality, quality of life and nutritional status of sedentary, physically active and athletic individuals according to their morningness and eveningness. Method: In order to reach the individuals who fulfill the criteria for participation in the study, a personal information form and a self-assessment form to identify morningness and eveningness types in the human circadian rhythm were used.“World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form”and“Pittsburgh Sleep Quality Index”were applied to the individuals who met the criteria, and two-day food consumption records were taken from the individuals to determine their nutritional status. Results: No difference was found between the groups in terms of sleep quality index total score between sedentary, physically active and athletes for women and men in terms of morningness and eveningness (p> 0.05).