Acil servise başvuran sepsis hastalarında laktat/albumin oranının prognostik önemi
Prognostic importance of lactate/albumin ratio in sepsis patients presenting to emergency department
- Tez No: 650285
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İKİZCELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Acil servise başvuran hastalarda sepsise bağlı olarak değişen metabolizma sürecindeki serum laktat ve albumin düzeylerinin ve serum laktat/albumin oranlarının prognostik değerinin belirlenmesi. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Servisine 02.04.2019 ile 02.08.2019 tarihleri arasında başvuran 18 yaş üzerin sepsis ve septik şok tablosunda olan hastaları incelemek üzere kesitsel ve prospektif olarak tasarlandı. Travma hastaları, 18 yaş altı hastalar ve Sepsis-3 kriterlerine uymayan hastalar çalışmadan dışlanmıştır. Hastaların demografik, laboratuvar ve sonlanımları incelenmiştir ve uygun istatistiksel analizlerden geçirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 456 hasta dahil edilmiştir. 20 (%4,39) hastada septik şok tablosu görülmüştür. Otuz gün sonunda 122 (%26,75) hastanın öldüğü görülmüştür. Toplamda 138 (%30,26) hastanın yoğun bakım ünitesi yatışı gerçekleştirilmiştir. Vazopressör tedavisi hastaların %5,9'una uygulanmıştır. Laktat albumin oranı için 0,795 eşik değeri ile yedi günlük mortalitede sensitivite %78,43 spesifisite %76,30 olarak izlenmiştir. Otuz günlük mortalite için sensitivite %58,20 ve spesifisite %80,54 olarak izlenmiştir. Sonuç: Laktat/albumin oranı sadece laktat ve sadece albumin değerlerine göre kötü prognozu gösterme açısından daha anlamlı sonuçlar vermektedir. Laktat albumin oranında eşik değer olarak 0,795 kullanılması diğer risk faktörlerine göre odds oranı düzeltmeleri yapıldığında da anlamlı risk artışı tahmininde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Determination of the prognostic value of serum lactate and albumin levels and serum lactate/albumin ratios in the metabolism process that changes due to sepsis in patients admitted to the emergency department. Material and Method: Our study was designed as a cross-sectional and prospective study to examine patients over 18 years of age with sepsis and septic shock, who applied to Istanbul University-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Medical Faculty Emergency Service between 02.04.2019 and 02.08.2019. Trauma patients, patients under 18 years of age, and patient that don't fit Sepsis-3 criteria were excluded from the study. The demographic, laboratory and outcomes of the patients were examined and passed through appropriate statistical analysis. Results: 456 patients were included in the study. Septic shock was seen in 20 (4.39%) patients. It was observed that 122 (26.75%) patients died after 30 days. A total of 138 (30.26%) patients were hospitalized in the intensive care unit. Vasopressor treatment was applied to 5.9% of the patients. For lactate albumin ratio, with a threshold value of 0.795, the sensitivity in seven-day mortality was 78.43%, and specificity was 76.30%. For 30-day mortality, the sensitivity was 58.20% and the specificity was 80.54%. Conclusion: Lactate/albumin ratio gives more significant results about worse prognosis than only lactate and only albumin values. Using 0.795 as a cut-off value for lactate albumin ratio also predicts a significant risk increase when odds ratio adjustments are made according to other risk factors.