Acil serviste kan kültürü istenen hastaların klinik sonlanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical outcomes in patients with blood cultures obtained in the emergency department
- Tez No: 912232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM DOĞRUYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
GİRİŞ: Sepsis 'enfeksiyona bağlı ortaya çıkan ve çoklu organ disfonksiyonu ile sonuçlanan, hayatı tehdit eden bir durum' olarak tanımlanmaktadır. Vakaların %3050'sinde ölüme yol açmaktadır. Dünya genelinde sepsisin yılda yaklaşık 49 milyon kişiyi etkilediği ve 11 milyon ölüme yol açtığı belirtilmektedir. Bu yönüyle sepsis günümüzde dahi global bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Sepsiste mortalitenin azaltılmasında altta yatan enfeksiyona yönelik ampirik antibiyotik tedavisi, sıvı resüsitasyonu ve eş zamanlı kan-idrar kültürü alınması önerilmektedir. Kültür ve antibiyogram, etkene spesifik tedavinin gerçekleştirilmesinde en önemli rolü üstlenmektedir. Çalışmamızda acil servise başvuran hastalardan sepsis ön tanısı ile kan kültürü alınanlara ait verileri inceledik. Amacımız, acil servisten elde edilen kan kültürlerinin sonuçlarının değerlendirilmesi ve kan kültürü sonuçlarının prognoz ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamızda sepsis ön tanısı ile kan kültürü alınan vakalarda SIRS kriterinin başarısı, hastaların taburculuk, servis-YBÜ yatışı ve hastane içi mortalitelerinin araştırılması ve aynı zamanda sonlanıma etki eden faktörlerin tespit edilmesini hedefledik. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza acil serviste sepsis ön tanısı ile kan kültürü alınan ve uygunluk kriterlerini karşılayan 508 hasta dahil edildi. Hastaların acil servise başvurularına ait vital parametreleri, hemogram, biyokimya, koagülasyon ve kan gazı sonuçları kayıt altına alındı. Hastaların ayrıca ek hastalıkları ve SIRS kriterlerine uygunluğu (SIRS pozitif ve SIRS negatif) değerlendirildi. Hastaların sonlanımları; acil servisten taburcu, servis yatışı ve yoğun bakım ünitesi (YBÜ) yatışı olmak üzere üç grupta incelendi. Hastaların yatış süresi ve hastane içi mortaliteleri kayıt altına alındı. Kan kültürü sonuçları pozitif, negatif ve kontamine olarak üç grupta incelendi. Kan kültürü sonuçlarının yatış kararı ve mortalite üzerine etkisi incelendi. Ayrıca YBÜ yatışı ve hastane içi mortaliteye etki eden faktörler univariate lojistik regresyon analizi kullanılarak araştırıldı. 8 BULGULAR: Çalışmamızda kültür sonuçlarının %48'i pozitif, %43'ü negatif ve %9'u ise kontamine idi. Kan kültürü pozitifliği ile hastane içi mortalite arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Kan kültürü negatif veya kontamine hastaların YBÜ yatış oranı (%28.8), kan kültürü pozitif hastaların YBÜ'ye yatış oranına (%15.6) göre yüksekti (p=0.000). Hastaların 337'sinin (%66.3) SIRS kriterlerini taşıdığı belirlendi. SIRS pozitif hastaların YBÜ yatış oranını (%28.2), SIRS negatif hastalara (%11.1) göre anlamlı derecede yüksekti (p=0.000). SIRS kriterlerini karşılayan ve YBÜ yatışı gerçekleştirilen hastalarda kan kültürünün çoğunlukla negatif olduğu görüldü (p=0.002). Kan kültürü sonuçlarının mortaliteyi öngörme açısından anlamlı bir fark yaratmadığı, YBÜ yatışı yapılan hastalarda ise kan kültürü pozitifliğinin düşük oranda olduğunu tespit edildi. Lojistik regresyon analizinde; artmış yaş (OR:1.046 %95 GA:1.019-1.073) (p=0.001), düşük GKS puanı (OR:0.661 %95 GA:0.458-0.953) (p=0.027), artmış kalp hızı (OR:1.027 %95 GA:1.008-1.046) (p=0.005), düşük oksijen satürasyonu (OR:0.898 %95 GA:0.834-0.967) (p=0.004), artmış kreatinin düzeyi (OR:1.788 %95 GA:1.319-2.424) (p=0.000), düşük albümin düzeyi (OR:0.861 %95 GA:0.802-0.923) (p=0.000), artmış laktat düzeyi (OR:1.258 %95 GA:1.056-1.500) (p=0.010) ve nörolojik majör hastalık grubuna sahip olmanın (OR:0.181 %95 GA:0.070-0.468) (p=0.000) sepsis ön tanısı ile başvuran hastalarda hastane içi mortalite gelişimine etki eden bağımsız risk faktörleri olduğu tespit edilmiştir. SONUÇ: Çalışmamız, kan kültürü sonuçlarının vakaların önemli bir kısmında yol gösterici olmadığını göstermektedir. Ayrıca çalışmamız, kan kültürü sonuçlarının mortaliteyi öngörme açısından anlamlı bir farklılık yaratmadığını ve YBÜ yatışı yapılan hastalarda acil servisten elde edilmiş olan kan kültürlerindeki pozitifliğinin düşük oranlarda saptandığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Sepsis is defined as a life-threatening condition caused by infection, leading to multiple organ dysfunction. It results in death in 30-50% of cases. It is reported that sepsis affects approximately 49 million people in the world each year and causes 11 million deaths. Due to these factors, sepsis continues to be a global health issue. In reducing mortality in sepsis, empirical antibiotic therapy targeting the underlying infection, fluid resuscitation, and simultaneous blood and urine cultures are recommended. Culture and antibiogram play the most important role in implementing pathogen-specific treatment. In our study, we evaluated patients admitted to the emergency department with a suspected diagnosis of sepsis who had blood cultures obtained. The aim of our study is to assess the results of blood cultures and investigate their impact on prognosis and mortality. We focused on examining the success of SIRS criteria in patients with suspected sepsis, as well as their discharge outcomes, hospital ward or ICU admissions, and in-hospital mortality rates. Additionally, we aimed to identify factors affecting the clinical outcomes. MATERIAL AND METHODS: In our study, 508 patients who were admitted to the emergency department with suspected sepsis and met the inclusion criteria were included. The patients' vital signs, hemogram, biochemistry, coagulation, and blood gas results at the time of their emergency department admission were recorded. Additionally, the patients' comorbidities and their compliance with the SIRS criteria (SIRS positive and SIRS negative) were evaluated. The outcomes of the patients were analyzed in three groups: discharge from the emergency department, admission to the general ward, and admission to the intensive care unit (ICU). The length of stay and hospital mortality of the patients were recorded. Blood culture results were categorized as positive, negative, and contaminated. Factors influencing ICU admission and the impact of blood culture results on admission decisions and mortality was examined. Additionally, and factors influencing mortality were investigated using univariate logistic regression analysis. 10 RESULTS: In our study, 48% of the culture results were positive, 43% were negative, and 9% were contaminated. No significant relationship was found between blood culture positivity and hospital mortality. The ICU admission rate was higher in patients with negative or contaminated cultures (28.8%) compared to those with positive cultures (15.6%) (p=0.000). It was determined that 337 patients (66.3%) met the SIRS criteria. The ICU admission rate was significantly higher in SIRS-positive patients (28.2%) compared to SIRS-negative patients (11.1%) (p=0.000). In patients who met the SIRS criteria and were admitted to the ICU, blood cultures were mostly negative (p=0.002). Blood culture results did not significantly influence mortality prediction, and the incidence of positive blood cultures was low in ICU-admitted patients. Logistic regression analysis revealed that increased age (OR: 1.046, 95% CI: 1.019-1.073) (p=0.001), low GCS score (OR: 0.661, 95% CI: 0.458-0.953) (p=0.027), increased heart rate (OR: 1.027, 95% CI: 1.008-1.046) (p=0.005), low oxygen saturation (OR: 0.898, 95% CI: 0.834-0.967) (p=0.004), increased creatinine level (OR: 1.788, 95% CI: 1.319-2.424) (p=0.000), low albumin level (OR: 0.861, 95% CI: 0.802-0.923) (p=0.000), increased lactate level (OR: 1.258, 95% CI: 1.056-1.500) (p=0.010), and having a major neurological disease (OR: 0.181, 95% CI: 0.070-0.468) (p=0.000) were identified as independent risk factors affecting hospital mortality in patients presenting with suspected sepsis. CONCLUSION: Our study shows that blood culture results are not indicative in a significant proportion of cases. Furthermore, our study reveals that blood culture results do not make a significant difference in terms of predicting mortality and that blood culture positivity is detected at low rates in patients hospitalized in the ICU.