Üniversite öğrencilerinde beslenme okuryazarlığı durumu ve obezite ile ilişkisi
The relationship between nutritional literacy and obesity in university students
- Tez No: 614022
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin beslenme okuryazarlığı düzeylerini tespit etmek ve obezite ile ilişkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma Yozgat Bozok Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Mühendislik- Mimarlık Fakültesinde 2017-2018 bahar yarıyılında öğrenim gören 967 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında öğrencilerin tanımlayıcı bilgilerini, sağlıkla ilgili bazı alışkanlıklarını ve görüşlerini belirlemeye yönelik bir anket formu ve Yetişkinlerde Beslenme Okuryazarlığı Değerlendirme Aracı (YBOYDA) kullanılmıştır. Anketler, araştırmacının gözetiminde olarak derslerin öncesinde ve grup halinde uygulanmıştır. Boy ve ağırlıklar araştırmacı tarafından ölçülmüştür. Tanımlayıcı nicel veriler ortalama ve standart sapma ile, nitel veriler sayı ve yüzde ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the level of nutritional literacy and its' relationship among university with obesity. Material and Method: This descriptive study was conducted with 967 students studying in Yozgat Bozok University Faculty of Health Sciences, Faculty of Education and Faculty of Engineering and Architecture in 2017-2018 spring semester. For data collection, a questionnaire form was used to determine the students' descriptive information, some habits and opinions about health and Evalvation İnstrument of Nutrition Literacy on Adults (EINLA). The questionnaires were applied before in the classes and in the group under the supervision of the researcher. Height and weight were measured by the researcher. Descriptive quantitative data, presented with mean and standard deviation; The qualitative data was presented with number and percentage.