Yüksek yağlı diyet ve streptozotosin ile indüklenmiş diabetik sıçan karaciğer dokusunda eikosapentaenoik asit ile muamele sonrası adiponektin sinyalizasyonu
Effect of the eicosapentaenoic acid supplementation on adiponectin receptors in HİGH-fat diet and streptozocin induced TYPE 2 diabetic rat liver
  1. Tez No: 650311
  2. Yazar: ZEYNEP AVCİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN YEŞİLKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Konu ve amaç: Type 2 diabetes mellitus (T2DM) insülin sekresyonu veya aktivitesinden kaynaklı hiperglisemi ile karakterize metabolik bir hastalıktır. n-3 poliunsature yağ asitleri (PUFAs), özellikle eikosapentaenoik asid (EPA, 20:5n-3)'in diyabetik hayvan modellerinde insülin duyarlılığını arttırdığı belirtilmesine rağmen, altında yatan moleküler mekanizma net değildir. Bu çalışma, etil-ester EPA'nin karaciğerde adiponektin reseptörlerinin ekspresyonunu arttırarak T2DM oluşum riskini azalttığı hipotezini savunmaktadır. Yöntem: Bu çalışmamızda, normal diyet (ND), yüksek yağlı beslenme (HFD) ve HFD/STZ-indüklü Tip 2 Diabetes Mellitus (T2DM) gruplarında EPA'nın anti-diyabetik etkisinin adiponektin reseptörleri (T-cadherin, AdipoR1) üzerindeki etkisi değerlendirildi. Bulgular: EPA takviyesinin, ND ve T2DM gruplarında AdipoR1 mRNA seviyesini arttırdığı gözlendi. Buna ek olarak, EPA ile tedavi sonrasında HFD ile beslenmiş ratların karaciğerinde T-cadherin protein seviyesinin arttığı gözlendi. Sonuç: Bu sonuçlar, EPA'nın, T2DM'de AdipoR1 ekspresyonunu artırarak, insülin duyarlığını geliştirebileceğini ve T2DM riskini düşürebileceğini göstermektedir. Anti-diyabetik etkilerine ek olarak, EPA aynı zamanda HFD ile beslenmiş ratlarda T-cadherin protein ekspresyonunu arttırarak HFD ile ilişkili bozuklukları ortadan kaldırabilir.
Özet (Çeviri)
Background and aims: Type 2 diabetes mellitus (T2DM) is a metabolic disease characterized by hyperglycemia that results from a defect in insulin secretion or activity. n-3 polyunsaturated fatty acids (PUFAs), especially eicosapentaenoic acid (EPA, 20:5 n-3) is known to increase insulin sensitivity in the diabetic animal model. However, the underlying molecular mechanism of EPA in improving insulin sensitivity has not yet been fully elucidated. We hypothesise that n-3 PUFAs such as ethyl-ester EPA could reduce the risk of T2DM by regulating adiponectin receptors expression in the liver. Methods: We examined the anti-diabetic effect of EPA supplementation on adiponectin receptors, T-cadherin and AdipoR1, in normal diet (ND)-fed, high-fat diet (HFD)-fed, and T2DM rats. Results: We found that EPA supplementation was significantly increased the mRNA level of AdipoR1 in T2DM and ND-fed rats. We also found that T-cadherin levels were increased in response to EPA treatment in HFD-fed rats liver. Conclusions: Taken together, these observations suggested that EPA supplementation may improve insulin sensitivity and reduce the risk of T2DM, at least partly, by increasing adipoR1 expression. In addition to its anti-diabetic effects, EPA may also ameliorate high fat diet-related disorders by increasing T-cadherin levels in the liver