Kerküklü şair Hasan Kevser'in Güneş Kuşları ve Düşen Yapraklar adlı eserlerinin şekil bilgisi açısından incelenmesi
Figure on the works of Kerkuklu poet Hasan Kevser named Sun Birds and Falling Leaves knowledge review
- Tez No: 650317
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Azerbaycan Türkçesi grubu içerisinde yer alan Irak Türkmen Türkçesi, ses ve şekil yapısı bakımından Türkiye Türkçesiyle benzerlik göstermektedir. Tez çalışması yaptığımız Kerküklü Türkmen Şair Hasan Kevser'in“Güneş Kuşları”ve“Düşen Yapraklar”adlı eserleri Arap harfleriyle yazılmıştır. Eser, gazel, şiir ve hoyrat türlerinden meydana gelmiştir. Toplam olarak 731 beşlik, dörtlük ve beyitlerden oluşan bu eserde, aşk, tabiat, güzellik, vatan ve millet sevgisi gibi konular işlenmiştir. Üzerinde çalışma yaptığımız bu eser, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Irak Türkmenlerinin tarihçesi ve edebiyatı hakkında genel bilgiler, ikinci bölümde eserin transkripsiyonu yapılarak Latin harflerine çevrilişi, üçüncü bölümde eserin dil bilgisi incelemesi, dördüncü bölümde ise eserde geçen yabancı kelimeler ile Irak Türkmen Türkçesine özgü kelimelerden oluşturulan sözlük yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Iraqi Turkmen Turkish, which is in the group of Azerbaijani Turkish, have similarities with Turkeys Turkish in terms of sound and structure.“SUN BIRDS”and“FALLING LEAVES”by the Turkmen poet Hasan Kevser from Kirkuk, whose thesis we have done, are written in Arabic letters. The work consists of gazel, poetry and hoyrat genres. In this work, which consists of 731 fives, quatrains and couplets in total, topics such as love, nature, beauty, homeland and nation are discussed. This work we are working on consists of four chapters. In the first part, general information about the history and literature of Iraqi Turkmen, the second part is transcription of the work and its translation into Latin letters, the third part is the grammar analysis of the work, and the fourth part is a dictionary composed of foreign words in the work and Iraqi Turkmen Turkish words.