Self cured universal adezivin farklı yüzey işlemleri sonrası tamir bağlanma dayanımının incelenmesi
Investigation of repair bond strength of A self-cured universal adhesive after different surface treatment
  1. Tez No: 650318
  2. Yazar: ECEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM BÜŞRA CEVVAL ÖZKOÇAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamızın amacı yaşlandırılmış bir nanohibrit kompozit rezinin tamirinde, self cured universal adezivin farklı yüzey işlemleri ve adeziv sistemler kullanarak tamir bağlanma dayanımını araştırmak, test sonrasında oluşan başarısızlık tipini incelemek ve nanohibrit kompozit rezin için etkili bir tamir protokolü bulmaktır. Bu in vitro çalışmada Harmonize™ nanohibrit universal kompozit (Kerr Corp.,Orange CA, ABD) kullanılarak hazırlanan 160 adet kompozit disk örneği polimerizasyonu takiben 37 °C distile suda 24 saat bekletildikten sonra 4 aşamalı OptiDisc™ (Kerr Corp.,Orange CA, ABD) ile cilalanmıştır. Daha sonra termal siklus cihazında sırasıyla 5°C ve 55°C (±2°C) sıcaklığındaki banyolarda transfer süresi 5 s ve bekleme süresi 30 s olacak şekilde 5000 devir bekletilmiştir. Bu çalışmada Tokuyama Universal Bond, Prime Bond Universal, Gluma Bond Universal ve Clearfil SE Bond 2 adeziv sistemleri kullanılmış ve her adeziv sistem yüzey işlemlerine göre kontrol, frez, silan ve Er,Cr:YSGG lazer olmak üzere 4 alt gruba ayrılmıştır (n=10). Adeziv uygulamasını takiben her örneğin üzerine plastik kalıplar (3x4 mm) yardımıyla kompozit materyal uygulanıp ışıkla polimerize edilmiştir. Makaslama bağlanma dayanım testi, üniversal test cihazında 1 mm/dk piston başlığı hızı ile ve kırılma oluşuncaya kadar kuvvet uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Makaslama bağlanma dayanımı testi yapıldıktan sonra tüm örneklerin kırık yüzeylerinin mikromorfolojisi stereomikroskop kullanılarak (Nikon SMZ 800, Nikon Corporation, Tokyo, Japan) incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler IBM SPSS Statistics for Windows (Version 20.0) programı ile yapılmış olup ve istatistik analizlerde anlamlılık düzeyi 0,05 (p-value) olarak dikkate alınmıştır. Sayısal değişkenlerin normallik testi Kolmogorov Smirnov ve Shapiro-Wilk testi ile kontrol edilmiştir. Sayısal değişkenlerin normal dağılım gösterdiği durumlarda İki Yönlü Varyans Analizi, farklılığın hangi ikili gruplardan kaynaklandığını tespit edebilmek için ise Tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the repair bond strength of self-cured universal adhesive using different surface treatments and adhesive systems, to investigate the type of failure that occurs after the test, and to find an effective repair protocol for nanohybrid composite resin. In this in vitro study, 160 composite disk samples prepared using Harmonized ™ nanohybrid universal composite (Kerr Corp., Orange CA, USA) were kept in 37 ° C distilled water for 24 hours after polymerization, followed by 4-stage OptiDisc ™ (Kerr Corp., Polished with Orange CA, USA). Then, in the baths at 5 ° C and 55 ° C (± 2 ° C) temperature respectively, 5000 cycles were kept in the thermal cycle device such that the transfer time was 5 s and the waiting time was 30 s. In this study, Tokuyama Universal Bond, Prime Bond Universal, Gluma Bond Universal and Clearfil SE Bond 2 adhesive systems were used, and each adhesive system was divided into 4 subgroups as control, bur, silane and Er, Cr: YSGG laser (n = 10). Following the adhesive application, composite material was applied to each sample with the help of plastic molds (3x4 mm) and polymerized with light. The shear bond strength test was carried out in the universal test device with a piston head speed of 1 mm / min and by applying force until fracture occurred. After shear bond strength test, the micromorphology of the broken surfaces of all samples were examined using a stereomicroscope (Nikon SMZ 800, Nikon Corporation, Tokyo, Japan). The data obtained from the study were made with the IBM SPSS Statistics for Windows (Version 20.0) program and significance level was considered as 0.05 (p-value) in statistical analysis. The normality test of numerical variables was checked with the Kolmogorov Smirnov and Shapiro Wilk test. In cases where numerical variables show normal distribution, Two Way Analysis of Variance and Tukey test were used to determine which binary groups originate from the difference.