Kerküklü Türkmen şair Mehmet Sadık ve 'Düşüncelerim' adlı şiir kitabı (İnceleme–metin–dizin)
Kirkuk Turkmen poet Mehmet Sadık and his poetry book 'Düşüncelerim' (Analysis–text–index)
- Tez No: 918554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu çalışmanın konusu, Kerküklü şair Mehmet Sadık'ın Düşüncelerim adlı eserinin ses ve biçim bilgisi açısından incelenmesidir. Söz konusu eser, Kerkük'ün zengin kültürel mirasını yansıtarak edebi değerini artırmakta ve bölgenin tarihine ilişkin önemli ipuçları sunmaktadır. Eserde, Kerkük halkının o dönemdeki yaşamı nesnel bir şekilde aktarılmakta ve dönemin sosyal, kültürel ve politik dinamikleri yansıtılmaktadır. Mehmet Sadık'ın şiirlerinde tarih, savaş, şehitlik, öğüt, aşk ve milliyetçilik gibi temalar ustalıkla işlenmiştir. Çalışmanın amacı, ise Mehmet Sadık'ın Düşüncelerim adlı eseri esasında Kerkük Türkmen Türkçesinin ses ve biçim bilgisi özelliklerini incelemek ve hazırlanan gramatikal dizin aracılığıyla Düşüncelerim adlı eserdeki şiirlerin söz varlığını ortaya koymaktır. Çalışma, Giriş, Mehmet Sadık Üzerine, İnceleme, Metin ve Dizin olmak üzere beş ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın konusu, amacı, kapsamı, yöntemi üzerinde durulmuş, ayrıca dizin bölümünün düzenlenişi hakkında bilgiler verilmiştir. Mehmet Sadık Üzerine başlıklı ikinci bölümde, çalışmaya konu olan Düşüncelerim adlı eserin yazarı Mehmet Sadık'ın hayatı, eğitimi, edebi kişiliği, eserleri ve çalışmaları kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. İnceleme bölümünde, Düşüncelerim adlı eser, ses ve şekil bilgisi özellikleri bakımından incelenmiştir. Metin bölümünde ise Arap harfleriyle yazılmış olan eserin transkripsiyonu yapılmış, her şiir ve mısra numaralandırılmıştır. Bu sayede her kelimenin referans numaraları elde edilmiştir. İnceleme ve Dizin bölümlerindeki referans numaralarından ilki şiir, ikincisi mısra numarasını göstermektedir. Dizin bölümde eserdeki bütün şiirlerin gramatikal dizini ve sözlüğü hazırlanmış ve okuyucunun eseri daha iyi anlaması sağlanmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde Düşüncelerim adlı eser esasında Kerkük Türkmen Türkçesinin tipik özelliklerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the analysis of the phonological and morphological features of the work“Düşüncelerim”by the Kirkuk poet Mehmet Sadık. This work reflects the rich cultural heritage of Kirkuk, enhances its literary value, and provides important insights into the history of the region. The work objectively portrays the life of the people of Kirkuk during that period, reflecting the social, cultural, and political dynamics of the time. In Mehmet Sadık's poems, themes such as history, war, martyrdom, advice, love, and nationalism are skillfully addressed. The aim of this study is to examine the phonological and morphological features of Kirkuk Turkic based on“Düşüncelerim”and to reveal the vocabulary of the poems in the work through the grammatical index prepared. The study consists of five main sections: Introduction, About Mehmet Sadık, Analysis, Text, and Index. The Introduction section focuses on the subject, aim, scope, and methodology of the study, and provides information about the organization of the index section. In the second section, About Mehmet Sadık, the life, education, literary personality, works, and studies of Mehmet Sadık, the author of“Düşüncelerim”, are comprehensively discussed. In the Analysis section,“Düşüncelerim”is examined in terms of its phonological and morphological features. The Text section includes the transcription of the work, which is written in Arabic script, and every poem and line is numbered. This numbering allows for the referencing of each word. In the Analysis and Index sections, the first number refers to the poem, and the second number indicates the line. In the Index section, a grammatical index and a dictionary of all the poems in the work are provided, aiming to help the reader better understand the work. The Conclusion section discusses the typical features of Kirkuk Turkic as reflected in“Düşüncelerim”.