Yüksek riskli mesane tümörlü hastalarda uygulanan idame BCG tedavisinde tam doz ile azaltılmış dozun nüks, progresyon ve yan etki açısından karşılaştırılması
Comparison of full-dose and reduced-dose maintenance BCG therapy in patients with high-risk bladder tumors in terms of recurrence, progression, and side effects
  1. Tez No: 993814
  2. Yazar: ADİL EMRAH SONBAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNLÜSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Mesane kanserlerinin %90'ından fazlası değişici epitel hücreli kanser; geriye kalanı ise yassı hücreli kanser veya adenokarsinomadır. Değişici epitelyum hücreli tümörlerin yaklaşık %80'i yüzeyel tümörlerdir. Bunların % 70 ila 80'i rekürrens göstermekle birlikte yüzeyel kalır, ancak %20-30'u invaziv hale gelir (1 ). Mesane tümörleri insanlarda en sık görülen tümörlerdendir. ABD'de ürolojik kanserler arasında görülme oranı prostat kanserinden sonra ikinci sıradadır (1). Ülkemizde ise Sağlık Bakanlığı verilerine göre prostat kanserinden daha sık görülmekte ve ürolojik kanserler arasında ilk sırayı almaktadır (2). Mesane tümörleri, yaşamı tehdit etmeyen düşük grade'li yüzeyel papiller lezyonlardan; yüksek grade'li, tanı koyulduğu anda metastaz yapmış olan invaziv tümörlere kadar heterojen bir yelpaze içinde bulunabilir. Geleneksel olarak mesane tümörleri, muskuler tabakanın invazyonuna göre yüzeyel veya invaziv olarak sınıflandırılırlar. Yüzeye! mesane tümör spektrumunda karsinoma insitu (pTis), mukozaya sınırlı papiller tümör (pTa) ve lamina propria ya infiltre tümör bulunmaktadır (pT1) (22). Ayrıca hastalık düşük, orta ve yüksek riskli olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır (3, 7, 8). bacillus Calmette-Guerin (BCG) tedavisi orta ve yüksek riskli tümörlerde kullanılır (1, 2, 3). BCG idame tedavisinin nüks ve progresyon riskini azalttığı gösterilmiştir (17, 18, 19, 20). Biz bu çalışmada yüzeyel mesane tümör tanısıyla transüretral rezeksiyon (TUR) uygulanmış toplam 71 hastada tam doz ve azaltılmış doz idame BCG uygulamasının karşılaştırılmasını ve bu uygulamaları yan etki nüks ve progresyon bakımından incelemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
More than 90% of bladder cancers are transitional cell carcinomas, while the remainder consists of squamous cell carcinomas or adenocarcinomas. Approximately 80% of transitional cell tumors are superficial. Although 70% to 80% of these recur, they remain superficial; however, 20-30% become invasive (1). Bladder tumors are among the most common tumors in humans. In the USA, it ranks second among urological cancers after prostate cancer (1). According to Ministry of Health data in our country, it is seen more frequently than prostate cancer and ranks first among urological cancers (2). Bladder tumors can present within a heterogeneous spectrum, ranging from non-life-threatening low-grade superficial papillary lesions to high-grade invasive tumors that have already metastasized at the time of diagnosis. Traditionally, bladder tumors are classified as superficial or invasive based on the invasion of the muscular layer. The superficial bladder tumor spectrum includes carcinoma in situ (pTis), papillary tumors limited to the mucosa (pTa), and tumors infiltrating the lamina propria (pT1) (22). Furthermore, the disease is divided into three groups: low, intermediate, and high risk (3, 7, 8). Bacillus Calmette-Guerin (BCG) therapy is used for intermediate and high-risk tumors (1, 2, 3). It has been shown that maintenance BCG therapy reduces the risk of recurrence and progression (17, 18, 19, 20). In this study, we aimed to compare full-dose and reduced-dose maintenance BCG applications in a total of 71 patients who underwent transurethral resection (TUR) with a diagnosis of superficial bladder tumor, and to examine these applications in terms of side effects, recurrence, and progression.