Deneysel spinal epidural fibrozis üzerine pegaptanib sodyumun etkilerinin araştırılması
Research of the effects of pegaptanib sodium on experimental spinal epidural fibrosis
  1. Tez No: 650333
  2. Yazar: İDRİS SERTBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. METE KARATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Spinal epidural fibrozis, laminektomi sonrası gelişen ve omurgayı sıkıştırabilen klinik bir durumdur. Tedavi için birçok ajan denenmiştir, ancak şu anda hiçbiri klinik kullanıma girmemiştir. Pegaptanib sodyum, VEGF'nin etkisini inhibe ederek yeni damarların gelişimini ve dolayısıyla adezyonu önleyen antianjiyogenetik bir ilaçtır. MATERYAL VE METOD: Bu çalışmada 20 Wistar sıçanı kullanıldı. Sıçanlar kontrol ve pegaptanib sodyum grubu olarak 2 farklı gruba ayrıldı. Üç seviye laminektomi yapıldı. Kontrol grubuna sadece laminektomi yapıldı. Pegaptanib sodyum grubunda% 0.9 NaCl ile 1: 10 oranında seyreltilmiş 3 mg / kg Pegaptanib sodyum ile ıslatılmış bir pamuk topak cerrahi alanda duraya topikal olarak 5 dakika süreyle uygulandı. Sıçanlar 3 hafta sonra öldürüldü ve histopatolojik olarak incelendi. Epidural fibrozis derecelendirildi. BULGULAR: Pegaptanib sodyumdaki epidural fibroz derecesi, c2 = 11,65 kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşüktü; (p = 0,004). SONUÇ: Pegaptanib sodyum, anti-VEGF etkisi ile VEGF'yi bloke etti ve laminektomi geçiren sıçanlarda spinal epidural fibrozu azalttı (Tablo 2, Şekil 3, Kaynak 53).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Spinal epidural fibrosis is a clinical condition that develops after laminectomy and can compress the spine. Many agents have been tried for the treatment, but none has entered clinical use at present. Pegaptanib sodium is an antiangiogenetic drug that prevents the development of new vessels and thus adhesion by inhibiting the effect of VEGF. MATERIAL AND METHOD: 20 Wistar rats were used in this study. The rats were divided into 2 different groups as the control and pegaptanib sodium group. Three levels of laminectomy were performed. Only laminectomy was performed in the control group. A cotton ball soaked with 3 mg/kg Pegaptanib sodium diluted 1: 10 with 0.9 % NaCl was topically applied to the dura in the surgical fi eld for 5 minutes in the pegaptanib sodium group. The rats were sacrifi ced 3 weeks later and histopathologically examined. The epidural fibrosis was graded. RESULTS: The epidural fibrosis grade in the pegaptanib sodium was significantly lower than in the control group c2 = 11,65; (p = 0.004) CONCLUSION: Pegaptanib sodium blocked the VEGF through its anti-VEGF effect and decreased spinal epidural fibrosis in rats that had undergone laminectomy (Tab. 2, Fig. 3, Ref. 53).