Preterm ve term bebeklerde ve annelerinde serum vitamin B12 ve folat düzeyleri
Evaluation of serum vitamin B12 and folate levels in term and preterm newborns and their mothers
  1. Tez No: 650340
  2. Yazar: BURCU GÖK ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER YAPICIOĞLU YILDIZDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Vitamin B12 ve folat, homosistein metabolizmasında önemli olan iki vitamindir. Her ikisinin eksikliğinde total homosistein miktarı artar ve gebelik komplikasyonları gelişir. Fetal büyümenin etkilendiğini, prematür doğum ve düşük doğum ağırlıklı doğum riskinin arttığını gösteren çalışmalar vardır. Bu çalışmanın amacı yenidoğan bebeklerin kord kanı ve annelerinin serum vitamin B12 ve folat düzeylerinin ölçülmesi ve vitamin B12 ve folat düzeyleri ile gestasyon süresi ve antropometrik ölçümler arasında bir ilişki olup olmadığının incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Nisan 2018-Aralık 2018 tarihleri arasında doğan 204 yenidoğan bebek ve anneleri alındı. Annelere, bilgilendirilmiş yazılı onamları alındıktan sonra beslenme, hastalık ve ilaç alımlarını sorgulayan bir anket yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Doğumdan hemen sonra yenidoğanlarda arteriyel kord kanı örneklerinden ve annelerinin periferik kan örneklerinden serum folat ve serum total vitamin B12 düzeyi için kan alındı. Vitamin B12 düzeyinin
Özet (Çeviri)
Aim: Vitamin B12 and folate are two important vitamins in homocysteine metabolism. In the absence of both, the amount of total homocysteine increases and pregnancy complications develop. There are studies showing that fetal growth is affected and the risk of premature birth and low birth weight birth is increased. The aim of this study is to measure the serum vitamin B12 and folate levels of the cord blood of newborn babies and their mothers, and to investigate whether there is a relationship between vitamin B12 and folate levels and gestation period and anthropometric measurements. Material and Method: 204 newborn babies born between April 2018 and December 2018 in Çukurova University Medical Faculty Hospital and their mothers were included in this study. A questionnaire questioning nutrition, disease and medication intake was administered to the mothers using face-to-face interview technique after obtaining their informed written consent. Serum folate and serum total vitamin B12 levels were drawn from arterial cord blood samples of newborns immediately after birth and from their mothers' peripheral blood samples. A vitamin B12 level of