12-18 ay arası çocukların beslenme durumlarının, ailelerin beslenme konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve hematolojik-biyokimyasal değerler ile ilişkisi
Nutritional status of children aged 12-18 months, the families to determine their level of knowledge about nutrition and its relationship with haematological-biochemical values
  1. Tez No: 336709
  2. Yazar: ÖZLEM KARACA DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Doğumdan iki yaşın sonuna kadar en hızlı olan büyüme ve gelişme dönemi yaşama sağlıklı başlangıç için en kritik dönemdir. Bu dönemde görülen büyüme geriliğinin iki yaş sonrasında düzeltilmesi oldukça güçtür. Bu nedenle süt çocuğu ve küçük çocukların beslenmesi tüm sağlık personeli ve çocuk hekimleri tarafından üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Çalışmamızda ailelerin beslenme konusundaki bilgi düzeyi ile 12-18 ay arası çocukların hemogram, serum demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin, folik asit, B 12 vitamini, A vitamini, E vitamini, D vitamini, çinko ve bakır düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine herhangi bir sağlık sorunu ile başvuran, yaşları 12-18 ay arasında değişen 207 çocuk hasta çalışmaya alındı. Ailelere çocukların beslenme durumlarını öğrenmek amaçlı anket uygulandı. Araştırmamıza katılan çocukların %34'ü (n:71) kız ,%66'sı (n:136) erkekti. Çocukların % 4.8'i (n:11) preterm doğumdu. Hastaların % 15'nin (n:31) doğum ağırlığı normalden düşüktü (
Özet (Çeviri)
From birth until the end of two years of age are the fastest period of growth and development, healthy start to life for the most critical period. After two years of this period of growth retardation is very difficult to fix. Therefore, all health care staff, and infant and young child nutrition is an important issue to be dealt with by pediatricians. In our study, the level of knowledge about nutrition of families with children aged 12-18 months, complete blood count, serum iron, iron binding capacity, ferritin, folic acid, vitamin B 12, vitamin A, vitamin E, vitamin D, we aimed to investigate the relationship between the levels of zinc and copper. Celal Bayar University, Medical Faculty Hospital Pediatrics Clinic Hafsa Sultan admitted to any health problems, ranging from 207 children aged 12-18 months were enrolled. A questionnaire was applied to learn the nutritional status of children for families. Children in our study 34% (n:71) were female, 66% (n:136) were male. Children and 4.8% (n:11) preterm delivery. 15% of patients (n = 31) were lower than normal birth weight (