TRC3 bölgesindeki küçükbaş hayvancılık faaliyetlerinin Türkiye'deki desteklemeler çerçevesinde değerlendirilmesi
Evuluation of ovine livestock activities in TR3 region in terms supports in Turkey
  1. Tez No: 650390
  2. Yazar: VEYSİ ACIBUCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tezde TRC3 bölgesindeki küçükbaş hayvancılık işletmelerinin sosyo-ekonomik yapısı, küçükbaş hayvancılık faaliyeti ile ilgili desteklemelerden faydalanma imkânları, hayvan sağlığı uygulamaları, yenilikleri benimseme düzeyleri ve söz konusu işletmelerin sorunları ile hükümetten beklentileri araştırılarak bölgede küçükbaş hayvancılık faaliyetlerinin arttırılmasına yönelik uygun politikaların üretilmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmada tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmış olup 366 üretici ile anket yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar neticesinde incelenen işletmelerde geleneksel üretim yapısının hâkim olduğu, işletmelerde hayvan sayısı arttıkça hayvancılıktan elde edilen gelir, birliklere üye olma, birliklerden faydalanma, koruyucu aşılar yapma, desteklemelerden faydalanma ve yem bitkileri üretme gibi hususların arttığı (p< 0,01) tespit edilmiştir. İşletmelerde yenilik benimseme düzeylerine etki eden faktörlerin tespit edilmesi amacıyla 12 bağımsız değişken çoklu doğrusal regresyon modeliyle analiz edilmiş, elde edilen bulgular neticesinde modele konulan değişkenlerin 8 tanesi anlamlı bulunmuştur. Yem fiyatlarının yüksek olması, kuzu/oğlak ölümlerinin çok olması bölgedeki güvenlik sorunları nedeniyle meralardan yeterince faydalanılmaması ve gençlerin köyde yaşamak istememesi nedeniyle çoban bulunamaması önemli sorunların başında gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the socio-economic structure of the ovine breeding enterprises in the TRC3 region, their opportunities of benefiting from the supports related to the ovine breeding activities, animal health practices, and the level of adoption of innovations and the problems of the related enterprises are examined. Also by investigating the expectations of these enterprises from government, it was aimed to contribute to the production of appropriate policies for increasing sheep and goat breeding activities in the region. Layered sampling method has been used in the study and survey done with 366 producers. As a result of the data obtained, It has been determined that the traditional production structure is dominant in the enterprises examined.