Video elektroensefalografi monitorizasyonunun tanı, sınıflama ve tedaviye katkısı - yedi yıllık Trakya Üniversitesi Tıp fakültesi deneyimi
Contribution of video electroencephalography monitoring to diagnosis, classification and treatment - Trakya University Faculty of Medicine experience of seven years
  1. Tez No: 650478
  2. Yazar: ASLI SERT SUNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BABÜRHAN FEYZULLAH GÜLDİKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Uzun süreli video EEG monitorizasyonu (VEM) epilepsi ayırıcı tanısı, epileptik odağın tespiti, doğru sınıflamanın yapılması ve uygun tedavinin düzenlenmesi için çok önemli bir tetkiktir. Bu çalışmamızda VEM'in epilepsi tanısı, sınıflaması ve tedavisine katkısını araştırmayı amaçladık. Diğer çalışmalardan farklı olarak 2017 ILAE sınıflamasının da kullanılabilirliği, VEM öncesi ve sonrası uyumu ve diğer sınıflamalar ile karşılaştırmayı amaçladık. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniği VEM Ünitesi'nde Aralık 2012- Aralık 2019 yılları arasında takip edilmiş olan 373 erişkin ve 326 çocuk hastanın verileri retrospektif olarak tarandı. Hastaların demografik verileri, VEM öncesi ve sonrası tanı ve tedavileri, VEM süreleri, VEM'de kayıtlanan epileptik ve nonepileptik atakları incelendi. Epileptik nöbet kaydı yapılan 121 erişkin ve 33 çocuk hastanın nöbetleri tek gözlemci tarafından VEM öncesi anamnez, nörolojik muayene ve rutin EEG bulgularına dayanarak ve VEM sonrasında iktal kayıtlar göz önünde bulundurularak ILAE 1981, Semiyolojik Nöbet Sınıflaması ve ILAE 2017 sınıflamalarına göre sınıflandırıldı. Üç sınıflamanın VEM öncesi ve sonrası uyumlulukları kappa testi ile karşılaştırıldı. Erişkin hastaların %53'ünde, çocuk hastaların ise %20,5'unda epileptik veya nonepileptik nöbet kaydı yapıldı. Ortalama VEM süresi erişkin hastalarda 4,44±3,48 gün, çocuk hastalarda 1,72±2,84 gün idi. Erişkin hastalarda VEM sonrasında tanıda %27,9, tedavide %37,8 değişim saptandı. VEM sonrası PNEA tanısı alan hastaların 43'ünün (%53) VEM öncesinde antiepileptik tedavi aldığı görüldü. Çocuk hastalarda tanı değişimi %12,9, tedavi değişimi %23 saptandı. Erişkin hastalarda ILAE 1981, ILAE 2017 ve semiyolojik multipl komponentli sınıflamaya göre uyum orta derecede saptanırken, semiyolojik ilk belirgin komponente göre tek komponentli olarak sınıflandırıldığında ise uyumun iyi derecede olduğu görüldü. Çocuk hastalarda ise üç sınıflamanın da uyumu hafif derecede saptandı. Uzun süreli VEM'in paroksismal olayların ayırıcı tanısı, nöbet sınıflamasının doğru yapılması ve epilepsi tedavisinin düzenlenmesine büyük katkısının olduğu düşünülmektedir. Üç sınıflamanın uyumlulukları değerlendirildiğinde erişkin hastalarda uyumun çocuk hastalara göre daha iyi olduğu, semiyolojik sınıflamatek komponent ile değerlendirildiğinde uyumun diğerlerine göre üstün olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Long-term video EEG monitoring (VEM) is the gold standart test for the differential diagnosis of epilepsy, determination of epileptic focus, correct classification and regulation of appropriate treatment. In this study, we aimed to investigate the contribution of VEM to the diagnosis, classification and treatment of epilepsy. In addition to other studies, we also aimed to obtain new information about the usability of the 2017 ILAE classification, pre-VEM and post-VEM consistency and comparison with other classifications. Data of 373 adult and 326 pediatric patients who were followed up in Trakya University Faculty of Medicine Neurology Clinic VEM Unit between December 2012 and December 2019 were retrospectively reviewed. The demographic data of the patients, diagnosis and treatment before and after VEM, VEM durations, epileptic and nonepileptic attacks recorded in VEM were analyzed. Seizures of 121 adult and 33 pediatric patients who were registered for epileptic seizures were classified by a single observer, based on anamnesis, neurological examination and routine EEG findings before VEM,and considering ictal records after VEM, according to ILAE 1981, Semiological Seizure Classification and ILAE 2017 classifications. The consistency of the three classifications before and after VEM was compared by kappa test. Epileptic or nonepileptic attacks were recorded in 53% of adult patients and 20.5% of pediatric patients. The mean VEM duration was 4.44 (± 3.48) days in adult patients and 1.72 (± 2.84) days in pediatric patients. Of adult patients,27.9% had a change in diagnosis and 37.8% had a change in treatment after VEM. It was observed that 43 (53%) of the patients diagnosed with PNEA after VEM received antiepileptic treatment before VEM. Diagnostic change in pediatric patients was 12.9% and treatment change was 23%. While consistency was found to be moderate in adult patients according to ILAE 1981, ILAE 2017 and semiological multiple component classification, it was highly consistent when semiological classification was classified as a single component according to the first significant semiological component. In pediatric patients, the consistency of all three classifications was found to be mild. It is thought that long-term VEM contributes greatly to the differential diagnosis of paroxysmal events, the correct classification of seizures and the regulation of epilepsy treatment. When the consistence of the three classifications was evaluated, it was shown that compliance was better in adult patients compared to pediatric patients, and the consistence with semiological classification was highest when a single component is used for definition.