Obstrüktif uyku apnesi olan hastalarda pozitif hava yolu basınç tedavisinin oksidatif stres üzerine etkisi
Effect of positive airway pressure therapy on oxidative stress in patients with obstructive sleep apnea
  1. Tez No: 650479
  2. Yazar: MUSTAFA MURAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET FEVZİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Obstrüktif uyku apnesi (Obstructive Sleep Apnea: OSA), uyku sırasında meydana gelen tam veya kısmi üst solunum yolu obstrüksiyonları ile karakterize hipoksi, reoksijenizasyon ve arousallar ile sonuçlanan bir sendromdur. Bu yüksek lisans tezinin amacı OSA sendromu ile oksidatif stres arasındaki ilişkiyi oksidan-antioksidan dengenin en temel belirteçleri olan serum TOS ve TAS parametreleri üzerinden değerlendirmek, TOS ve TAS parametreleri ile hastalığın şiddetini belirten uyku parametreleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve OSA sendromlu hastalara uygulanan bir aylık pozitif hava yolu basıncı (Positive Airway pressure: PAP) tedavisi sonrasında TOS ve TAS parametrelerindeki değişiklikleri ortaya koymaktır. Araştırma Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uyku Merkezinde polisomnografi (PSG) kaydı yapılan toplam 70 kişi üzerinde gerçekleştirildi. Araştırmanın kontrol grubunu uykuda solunum bozukluğu şüphesi ile başvuran ve PSG kaydı yapılarak AHİ< 5 bulunan olgular teşkil etti. AHİ değeri 15'in üzerinde belirlenen OSA olguları ise tedavi grubunu oluşturdu. Tedavi grubundaki hastalara bir aylık PAP tedavisi uygulandı. Hem kontrol grubundan hem de bir aylık PAP tedavisi uygulanan gruptan açlık kan örnekleri alınarak serum TOS ve TAS değerleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Obstructive Sleep Apnea (OSA) is a syndrome characterized by complete or partial obstructions of upper airway during sleep, which result in hypoxia, reoxygenation, and arousals. The aims of this master's thesis is: (i) to evaluate the relationship between OSA syndrome and oxidative stress considering serum TOS and TAS parameters, which are the most basic markers of oxidant-antioxidant balance, (ii) to examine the relationship between TOS-TAS parameters and sleep parameters indicating the severity of the disease, and (iii) to find out the changes in TOS and TAS parameters after the Positive Airway pressure (PAP) treatment applied to patients with OSA syndrome for a month This research was conducted on a total of 70 people registered for the Polysomnography (PSG) at the Sleep Center of the Faculty of Chest Diseases at the Yozgat Bozok University. The control group of the study consisted of the patients who presented with suspicion of sleep-disordered breathing and had AHİ