Kayseri şehir hastanesi sağlık personelinin aşı bilgisi ve aşı reddi hakkında tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
The evaluation of the attitudes and behaviours of the health staff at Kayseri̇ city hospital as to the information of vaccine and refusal of vaccine
- Tez No: 650480
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Sağlık çalışanlarının aşı bilgisi, kabulü veya reddinin toplumun aşılanmasında etkili olabileceği düşünüldüğünden, aşı ve aşı reddinde sağlık çalışanlarının bu konuya yaklaşımı tutum, davranış ve bunları etkileyen faktörlerin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan bu çalışmanın verileri 2018 Kasım ayından itibaren 3 aylık dönemde toplanmıştır. Kayseri Şehir Hastanesi'nde çalışan 18 yaş üzerindeki 609 sağlık çalışanıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler gönüllülere araştırmacı tarafından literatüre uygun olarak hazırlanan, toplam 45 sorudan oluşan bir anket formu aracılığıyla araştırmacının gözetimi altında uygulanarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: As it is thought that the information, confirmation and refusal of vaccine of the healthstaff could be effective in vaccination of the society, it has been aimed to search the approach, attitudes, behaviours of the health staff towards the issue and the factors affecting these. Tools and Method: The data of this descriptive and cross-sectional study were collected in a 3-month period starting from November 2018. It was carried out with 609 healthcare workers over the age of 18 working in Kayseri City Hospital. The data were prepared by the researcher to the volunteers in linewith the literature and performed under the supervision of the reasearcher by means of ansurvey form made up of 45 questions.