Kayseri ilindeki oto sanayi çalışanlarında gizli karbon monoksit zehirlenmesi ve çalışma ortamlarıyla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of hidden carbon monoxide poisoning and its relation with working areas in auto service workers in Kayseri
  1. Tez No: 635499
  2. Yazar: UMUT ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN BOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Karbon monoksit renksiz, kokusuz ve tatsız olan çok zehirli bir gazdır. Hidrokarbon içeren bileşiklerin tam yanmaması sonucu oluşur. Akut, gizli ve kronik zehirlenme yapabilmektedir. Otomobil servis-bakım çalışanlarının karbon monoksit gazına maruz kaldıklarını gün içerisinde çalışanların CoHb seviyelerini dört kez noninvaziv yöntemle ölçüp eş zamanlı olarak çalışma ortamlarının CO seviyelerini ölçerek tespit etmeye çalıştık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 15 servisten toplam 86 kişi dâhil edildi. Her çalışanın sabah mesainin ilk saati olan 08.00'da ilk CoHb'nin ölçümü yapıldı ve 2 saat ara ile 3 kez daha ölçüm yapılarak bir çalışanın aynı gün içerisinde 4 kez CoHb ölçümü yapılmış oldu. CoHb ölçümleri yapılırken eşzamanlı çalışma ortamlarının da CO seviyeleri ölçüldü. Kayseri Şehir Hastanesi'ne başvuran sağlıklı hasta yakınları ve sağlık personelinden oluşan çalışma grubuyla eşit sayıda kontrol grubu oluşturuldu. Kontrol grubunun ölçümleri sabah 08:00-10:00 arasında bir kez ölçülerek yapıldı. Karboksihemoglobin değerleri Masimo kuruluşu tarafından üretilen Rad-57 model isimli el tipi CO-oksimetre cihazı (Masimo Corporation, Irvine) ile ortam CO ölçümleri ise el tipi 7701 CO metre cihazı ( AZ Instrument Corporation Taichung City, Taiwan) ile yapıldı. Sonuçlar: Çalışmamızda çalışma grubu arasında en yüksek CoHb ölçüm ortalaması 2,05 ± 2,32 ile 3.ölçüm olarak tespit ettik. Kontrol grubunun ortama CoHb değerini 0,92 ± 1,41 olarak tespit ettik. Çalışma grubunun ölçülen her bir değerinin birbirileri arasındaki ilişkisi istatiksel olarak anlamlı bulundu. Çalışma grubu ile kontrol grubunun ölçümleri arasında istatiksel olarak fark bulundu. Tartışma: Çalışmamızda otomobil servis-bakım çalışanlarının CO gazına maruz kalma riskleri olduğunu tespit ettik. Bunun sonucunda gün içerisinde CoHb değerlerinin artığını tespit ettik. Karbon monoksit gazına uzun süreli düşük doz maruz kalmanın etkileri tam olarak bilinmemektedir. Bu alanda daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. Ayrıca CO gazına maruz kalınan işyerlerinde işyeri güvenliği açısından özel önlemlerin alınması gerektiği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Objective: Carbon monoxide is a colorless, odorless, tasteless and very poisonous gas. It is produced with the incomplete combustion of hydrocarbon-containing compounds. It can cause acute, hidden and chronic poisoning. The aim of the study is to determine that automobile service-maintenance employees are exposed to carbon monoxide gas by measuring the employees' CoHb levels with a noninvasive method four times a day and by simultaneously measuring CO levels in the workplace. Material and Method: The study included 86 individuals from 15 service stations. CoHb measurement of each employee was performed at 08.00, the first hour of the morning shift, and the measurement was repeated three times at two-hours intervals so the CoHb measurement of an employee was made four times in a day. CO levels in the workplaces were also measured simultaneously with the CoHb measurements. The control group included healthy patient relatives who applied to Kayseri City Hospital, and the healthcare staff in equal number to the study group. The measurements of the control group were made for once between 08:00 and 10:00. Carboxyhemoglobin values were measured with the Rad-57 model hand-held CO-Oximeter manufactured by Masimo Corporation (Masimo Corporation, Irvine) while ambient CO measurements were carried out with hand-held 7701 CO meter device (AZ Instrument Corporation Taichung City, Taiwan). Results: The highest CoHb measurement mean was found in the third measurement with 2.05 ± 2.32 in the study group. The mean CoHb value in the control group was 0.92 ± 1.41. There was a statistically significant relationship between every value measured in the study group. A statistically significant difference was found between the measurements of the study and control groups. Discussion: It was determined that automobile service-maintenance employees are at risk of CO exposure. It was also found that their CoHb values increased during the day. The effects of long-time exposure to Carbon monoxide gas at low dosages are not completely known. Thus, more comprehensive studies should be conducted. It was concluded that special measures in terms of occupational safety should be taken in workplaces where people can be exposed to CO gas.