Electromagnetic compability of hearing aids with digital mobile phones
İşitme cihazlarının cep telefonlarıyla elektromanyetik uyumluluğu
  1. Tez No: 65050
  2. Yazar: ALİ İHSAN YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMED ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bir radyo vericisinden yayılan emisyonların şiddeti ses frekanslarında değiştiğinde, hassas elektonik cihazlarda girişim oluşur. Cep telefonu (sayısal mobil telefon) kullanımının yaygınlaşmasıyla, işitme cihazı kullanıcılarının bu tip girişimden kaynaklanan şikayetleri artmıştır. Girişim, işitme cihazı çıkışında rahatsız edici bir vızıltı şeklinde belirmektedir. Onaltı değişik tip işitme cihazının elektromanyetik uyumluluğu, özellikle cep telefonlarından yayılan yüksek frekanslı elektromanyetik alanlar için test edilmiştir. Test için bilgisayar kontrollü bir düzenek geliştirilmiştir. Düzenekte, içinde yüksek frekanslı alanların üretildiği bir GTEM hücresi yer almaktadır. Testlerde IEC 118-13 taslak standardına dayanan bir usul takip edilmiştir. Bütün işitme cihazları belirli derecelerde alınganlık göstermişlerdir. 800-960 MHz taşıyıcı frekans aralığında, 140 dB SPL'ye kadar girişim seviyesi ölçülmüştür. Altı işitme cihazı, standardın öngördüğü 55 dB SFL Girişle İlişkili Girişim Seviyesi'nden yüksek seviyeler üretmiştir. Elektrik alan şiddetindeki her 1 dB artışın, işitme cihazında üretilen ses basınç seviyelerinde 2 dB artışa sebep olduğu bulunmuştur. Bu 1:2 dB oram, test edilmeyen alan şiddeti seviyeleri için enterpolasyon yapmada kullanışlı bir araçtır. Bu çalışma için geliştirilen test düzeneği ve kullanılan test metodolojisi, ulaşılan sonuçlarla birlikte, işitme cihazlarının yüksek frekanslı elektromanyetik alanlara karşı uyumluluğunu belirlemede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
When the intensity of emissions from a radio transmitter varies.at «an audihlfuate, it causes interference on sensitive electronic equipment. Hearing aid user complaints caused by this kind of interference were increased by the introduction of digital mobile phones in recent years. Interference reveals itself as a disturbing“buzzing”sound in the hearing aid output. The electromagnetic compatibility of 16 different hearing aid types was measured for high-frequency electromagnetic fields, particularly for those emitted by digital mobile phones. An automated PC-controlled test setup was developed for testing. Setup consisted of a GTEM cell where high frequency fields were generated. Draft version of IEC 118-13 standard was utilized as a basis for the test methodology. All of the hearing aids showed susceptibility to some degree. Interference levels up to 140 dB SPL was measured in 800- 960 MHz range of the carrier frequency. Six of the hearing aids were found to produce levels above the level (55 dB SPL Input Related Interference Level) proposed by the standard. Increasing levels of the electric field strength resulted in a quadratic increase in sound pressure levels produced by the hearing aid. This 1:2 dB ratio proves to be a helpful tool in interpolating for any field strength level that was not tested. Test setup and methodology developed for this study together with the results can be used to evaluate the electromagnetic compatibility of hearing aids to high frequency electromagnetic fields.