Holstein buzağılarda Pit-1 Ve CSN3 genleri polimorfizmi ve buzağı doğum ağırlığı üzerine etkileri
Polymorphism of Pit-1 and CSN3 genes in Holstein calves and its effects on calf birth weight
  1. Tez No: 650509
  2. Yazar: İSMAİL FINDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMİŞ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Gümüşhane'nin Kelkit ilçesinde özel bir işletme'de yetiştirilen Holstein ırkı buzağılara ait Pit-1 ve CSN3 genleri polimorfik yapılarının incelenmesi, genotip ve allel frekanslarının dağılımının belirlenmesi, tespit edilen polimorfik yapıların buzağılara ait doğum ağırlığı üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada kullanılan kan örnekleri 100 baş Holstein ırkı buzağılardan alınmıştır. Alınan kan örneklerinden izole edilmiş DNA'larda, PCR-RFLP yöntemi kullanılarak Pit-1 ve CSN3 genlerine ait Hinf1 polimorfizmleri tanımlanmıştır. PCR-RFLP ürünleri elektroforez ortamında yürütülerek sonuçlar ultraviyole (UV) cihazında bantlar halinde görüntülenmiştir. Araştırmada genotip, allel frekans dağılımları ve popülasyonun Hardy-Weinberg genetik denge testleri yapılmıştır. Pit-1/Hinf1 ve CSN3/Hinf1 polimorfik yapılarının buzağı doğum ağırlığı üzerine etkileri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to examine the polymorphic structures of Pit-1 and CSN3 genes of Holstein calves bred in Gümüşhane, to determine the distribution of genotype and allele frequencies, and to examine the effects of determined polymorphic structures on some performance characteristics of calves. Method: HinfI polymorphisms of Pit-1 and CSN3 genes were identified in DNA isolated from blood samples of 100 Holstein calves used in the study, using the PCR-RFLP method. PCR-RFLP products were run in electrophoresis medium and the results were visualized as bands in an ultraviolet (UV) device. In the study, genotype, allele frequency distributions and Hardy-Weinberg genetic equilibrium tests of the population were performed. The effects of Pit-1/Hinf1 and CSN3/Hinf1 polymorphism on calf birth weight were investigated.