Home applications monitoring and controlling using a web server based microcontroller
Web sunucusu bazlı mikro denetleyici kullanılarak ev uygulamalarının izlenmesi ve kontrolü
- Tez No: 650524
- Danışmanlar: Assist. Prof. OĞUZ ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Yüksek maliyetli ekipmanların kullanıldığı güç sistemlerinde, güç dönüşümü hayati bir öneme sahiptir. Bazı durumlarda kısa devre oluşmakta ve yük transformatörün nominal akımını aşacak derecede yüksek akım tüketebilmektedir. Aşırı akım tüketimi yağın buharlaşmasına, bazı durumlarda sargıların bile tutuşmasına neden olmakta ve büyük hasarlara yol açmaktadır. Bu bağlamda anormal bir parametre olarak CO2, yüksek yağ sıcaklığını göstermektedir. Çalışmamız, trafo benzeri güç ekipmanlarının güvenliğini sağlamak için otomatik kontrol sisteminin kullanılmasının yanı sıra web tabanlı uzaktan izleme sistemini önermektedir. Önerilen sistemin kurulması için 18F4620 Mikro denetleyici kullanılmaktadır. Sistem, farklı akım seviyelerinde ve farklı sıcaklık, gaz, gibi değişkenlerin yükselmeleri durumunda test edilecek ve gözle görülür performans kontrolü yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Power transformation is vital part in the power system where the high costly equipment are being used. In some circumstances when the short circuit occurs, load is consuming high amounts of currents which exceed the rating current of the transformer. Over current consumption lead to damages such as oil evaporation and even ignition of the windings. As a parameter of abnormal existence, CO2 may indicate high oil temperature. This project proposed automatic control system as well as remote web-based monitoring system to ensure safety of power equipments such as transformer. Microcontroller 18F4620 is used to build the system. System is tested in different current levels and different raising of temperature, gas, etc. and shown noticeable performance.