Hemşirelik öğrencilerinin hasta teslimine katılma durumu ile klinik karar verme düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between nursing students 'attendances of patient handoff and clinical decision-making levels
  1. Tez No: 650526
  2. Yazar: KÜBRAGÜL ERDURANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, hemşirelik öğrencilerinin hasta teslimine katılma durumları ile klinik karar verme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2017-2018 Güz dönemi Kafkas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde 2.3.4. sınıf hemşirelik lisans eğitimi alan 634 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini klinik uygulamaya katılan ve hazırlanmış olan anket formlarını doldurmayı gönüllü olarak kabul eden 385 hemşirelik 2. sınıf, 3. sınıf ve 4. sınıf lisans öğrencisi oluşturmuştur. Bu araştırmada veriler“Sosyo-demografik Veri Toplama Formu”, "Öğrencilerin Teslime İlişkin Görüşlerini Değerlendirme Formu'' ve ''Hemşirelikte Klinik Karar Verme Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen veriler SPSS 20. 0 programı kullanılarak yorumlanmıştır. Veriler değerlendirilirken Kolmogorov Smirnov testi, One Way ANOVA Testi, Bağımsız Örneklem t-Testi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis testi, korelasyon, regresyon ve logit analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 21.19±1.51 olup, öğrencilerin çoğunluğu (% 35. 1) 2. sınıfa gitmektedir. Öğrencilerin % 60. 0'ı kadın, % 99. 0'u bekar ve % 1. 3'ü hemşire olarak çalışan demografiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study cross-sectionally investigates the relationship between nursing students' attendances of patient handoff and their clinical decision-making levels. The study population consisted of 634 nursing students who are in their second, third and fourth grades in 2017-2018 Fall Semester in the Faculty of Health Sciences at Kafkas University. The sample of the study was made up of 385 undergraduate nursing students who are in their second, third and fourth grades and participated in clinical practice and volunteered for filling the prepared questionnaire forms. In this study, we collected the data by using“Socio-demographic Data Collection Form”,“Evaluation of Students' Views on Patient Handoff Form”and“Clinical Decision-Making Scale in Nursing”. The data obtained from data collection tools was analysed by the use of SPSS 20. 0 program. In order to analyse the data, Kolmogorov Smirnov test, One Way ANOVA Test, Independent Sample t-Test, Mann Whitney U Test, Krususkal Wallis, correlation and regression, logit analysis were used. The average age of the students participating in this research was 21.19 ± 1.51 and the majority of the students (35. 1 %) were in the 2nd grade.