Hemşirelik öğrencilerinin hasta güvenliğine ilişkin klinik muhakeme ve eleştirel düşünme becerisinin geliştirilmesinde kaçış odasının etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of escape room on the development of nursing students' clinical reasoning and critical thinking skills regarding patient safety
- Tez No: 960598
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırma son sınıf hemşirelik öğrencilerinin hasta güvenliğine ilişkin klinik muhakeme ve eleştirel düşünme becerisinin geliştirilmesinde kaçış odasının etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, metodolojik ve deney öncesi, tek gruplu ön test-son test tasarımda olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın metodolojik tasarımlı aşaması, uluslararası alan yazında hemşirelik öğrencilerinin klinik muhakeme becerilerinin ölçülmesi amacıyla kullanılan“Clinical Reasoning Evaluation Simulation Tool (CREST)”un Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirlik çalışmasını içermektedir. Metodolojik çalışmada, dil geçerliği sağlanmış; uzman görüşüne sunularak kapsam geçerlik indeksi (CVI) 0,91 olarak hesaplanmıştır. Aracın yapı geçerliği 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi'nde bir devlet üniversitesinin 26 üçüncü sınıf ve 26 dördüncü sınıf hemşirelik öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Açımlayıcı Faktör Analizi sonrasında, faktör yükleri 0,30'un altında olan 1 ve 8 numaralı maddeler araçtan çıkarılmıştır. Araç, 0,58 ile 0,76 arasında değişen faktör yükleriyle yedi alan, sekiz madde ve tek boyutlu olarak doğrulanmıştır. Doğrulayıcı Faktör Analizi, Açımlayıcı Faktör Analizi ile elde edilen sonuçları doğrulamıştır ve tüm uyum indeksi değerleri kabul edilebilir düzeyde bulunmuştur. Aracın Cronbach alfa güvenirlik katsayısı 0,88 olarak hesaplanmıştır. Araştırmanın tek gruplu ön test-son test tasarımlı ikinci aşaması son sınıf hemşirelik öğrencilerinin hasta güvenliğine ilişkin klinik muhakeme ve eleştirel düşünme becerisinin geliştirilmesinde kaçış odasının etkisini incelemek amacıyla 2024-2025 Öğretim Yılı Güz Dönemi'nde bir devlet üniversitesinin 46 son sınıf hemşirelik öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilere ön-test olarak Tanıtıcı Özellikler Formu, Hasta Güvenliğine İlişkin Bilgi Testi ve Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği uygulanmıştır. Daha sonra öğrenciler, araştırmacılar tarafından geliştirilmiş septik şok ile ilgili bir senaryo doğrultusunda yüksek gerçeklikli simülasyon laboratuvarında simülasyon uygulaması gerçekleştirmiştir. Bu uygulamadan bir hafta sonra öğrenciler hipovolemik şok tablosu ile ilgili bir başka senaryo doğrultusunda yüksek gerçeklikli simülasyon laboratuvarında kaçış odasına katılmıştır. Simülasyon ve kaçış odası uygulamaları sırasında öğrencilerin klinik muhakeme düzeyleri değerlendirici tarafından Klinik Muhakeme Değerlendirme Simülasyon Aracı kullanılarak değerlendirilmiştir. Kaçış odasından sonra öğrencilerle çözümleme oturumu gerçekleştirilmiş; ardından son-test uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, kaçış odası sonrasında öğrencilerin hasta güvenliğine ilişkin bilgi düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış olduğu; eleştirel düşünme eğilimlerinde artış olmasına rağmen, bunun anlamlı düzeyde olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin klinik muhakeme düzeyleri bakımından, ön test olarak değerlendirilen yüksek gerçeklikli simülasyon ile kaçış odası arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin klinik muhakeme düzeyini değerlendirirken performansa dayalı değerlendirme araçları ve öz bildirime dayalı ölçeklerin birlikte kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of escape room on the development of clinical reasoning and critical thinking skills related to patient safety in senior nursing students. The study was conducted in two phases, utilizing a methodological and pre-experimental, with a single-group pre-test-post-test design. The methodological design phase of the study included the adaptation of the“Clinical Reasoning Evaluation Simulation Tool (CREST)”, which is used in the international literature to measure the clinical reasoning skills of nursing students, into Turkish and its validity and reliability study. In the methodological research, language validity was ensured, and then the content validity index (CVI) was calculated to be 0.91, based on the opinions of field experts. The construct validity of the tool was carried out with 26 third-year and 26 fourth-year nursing students at a state university in the fall semester of the 2023-2024 academic year. After the Exploratory Factor Analysis, items 1 and 8 with factor loadings below 0.30 were excluded from the tool. The tool was validated in seven domains, comprising eight items and one dimension, with factor loadings ranging from 0.58 to 0.76. Confirmatory Factor Analysis confirmed the results obtained from Exploratory Factor Analysis, and all fit index values were found to be acceptable. The Cronbach's alpha reliability coefficient was 0.88. The second phase of the study, with a single-group pretest-posttest design, was conducted with 46 senior nursing students at a state university during the Fall Semester of the 2024-2025 Academic Year to examine the effect of the escape room on the development of clinical reasoning and critical thinking skills of senior nursing students regarding patient safety. Students who participated in the study were asked to complete the Descriptive Characteristics Form, Patient Safety Knowledge Test, and Critical Thinking Disposition Scale as a pre-test. Afterwards, students performed a simulation in a high-fidelity simulation laboratory in line with the scenario regarding septic shock developed by researchers. One week after this application, students performed a simulation through the escape room in a high-fidelity simulation laboratory in line with the scenario regarding hypovolemic shock. During the simulation and escape room, students' clinical reasoning levels were evaluated by the evaluator using the CREST-TR. After the escape room, a debriefing session was held with the students. After the debriefing session, participants were asked to complete a post-test. As a result of the pre-experimental design study, it was found that there was a statistically significant increase in students' knowledge levels regarding patient safety after the escape room; however, there was an increase in their critical thinking dispositions, this was not statistically significant. Furthermore, it was determined that there was no statistically significant difference between the high-fidelity simulation, which was evaluated as a pre-test, and the escape room in terms of students' clinical reasoning levels. When assessing students' clinical reasoning skills, it is thought that performance-based assessment tools and self-report scales can be used together.