Postoperatif patolojik olarak tiroidit tanısı alan vakalarda preoperatif anti-t ve anti- m antikorların pozitiflik oranlarının değerlendirilmesi ve tiroid maligniteleriyle ilişkisi
Evaluation of positivity rates of preoperative anti-t and anti-m antibodies in patients with thyroiditis diagnosed postoperatively and realitionship with throid malignencies
- Tez No: 650529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ YAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
çalışmadaki amacımız, tiroidektomiye giden ve patolojisinde tiroidit tanısı alan hastalarda preoperatif Anti TPO (Anti-M) ve Anti TG (Anti-T) sonuçlarını inceleyerek malignite ayırıcı tanısında kullanılıp kullanılamayacağını araştırmaktı.Çalışma, bir eğitim araştırma hastanesi genel cerrahi kliniğinde aile hekimliği rotasyon döneminde yapıldı. 2008-2010 yılları arasında malignite şüphesi, medikal tedaviye yanıtsızlık, toksik diffüz guatrda nodül gelişmesi, bası belirtileri ve kozmetik sebeplerle tiroidektomi yapılan hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Histopatolojik olarak tiroidit tanısı alan 65 olgunun demografik verileri, tiroid antikorları ve patoloji raporları analiz edildi. Histopatoloji raporlarındaki tanılarda sonuçlar benign ve malign gelse dahi tiroidit tanısı ek olarak almışsa olgular çalışmaya dâhil edildi. Çalışmaya dâhil edilen olguların yaş ortalaması 32,30 (min23-max54) idi. Olguların %66,15 (n=43)'i kadın, %33,85 (n=22) erkekti. Çalışmaya katılanların histopatolojik sonuçları; %6,15'i (n=4) malign, %93,85'i (n=61) benigndi. Yaşa ve cinsiyete göre malignite dağılımında anlamlı bir fark saptanmadı.(p>0,005;p>0,005) Preoperatif antikor çalışılan olguların %49,23'ünde (n=32) Anti -T antikoru pozitifti. %46,15 (n=30) kişinin Anti-M antikoru pozitifti.Aile hekimleri özellikle tiroid muayenelerini tam yapmaları gerekmektedir. Nodülden şüphelenilen olguların tiroid ultrasonu, sintigrafi ve ince iğne aspirasyon biyopsisi için doğru zamanda sevkini sağlamalıdır. Ellerindeki kısıtlı laboratuar imkânlarından bilmelidirler ki; ne tiroid fonksiyon testleri ne de tiroid antikor pozitiflikleri maligniteyle ilişkili değildir.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study was to investigate whether preoperative Anti TPO (Anti-M) and Anti TG (Anti-T) results could be used in the differential diagnosis of malignancy in patients with thyroiditis who underwent thyroidectomy.The study was carried out in a training and research hospital general surgery clinic during the period of family medicine rotation. The records of patients who underwent thyroidectomy for suspicion of malignancy, nonresponsiveness to medical treatment, development of nodules in toxic diffuse goiter, compression symptoms and cosmetic reasons between 2008 and 2010 were retrospectively reviewed. Histopathologically, 65 cases diagnosed as thyroiditis; demographic data, thyroid antibodies and pathology reports were analyzed. The cases were included in the study if thyroiditis was diagnosed additionally even if the results in histopathology reports were benign and malignant. The mean age of the patients included in the study was 32.30 (min23-max54). Of the cases, 66.15% (n = 43) were female and 33.85% (n = 22) were male. Histopathological results of the participants; 6.15% (n = 4) were malignant and 93.85% (n = 61) were benign. There was no significant difference in malignancy distribution according to age and sex (p> 0.005; p> 0.005). Preoperative anti- T antibody was positive in 49.23% (n = 32) of the participants. Of participants, %46,15 (n=30) Anti-M antibody was pozitif. In our study, the relationship between antibody positivity and acute, subacute and chronic thyroiditis was not significant. (P> 0.005). In our study, no significant difference was found in the distribution of antibody positivity according to age (p> 0.005). In terms of gender, the rate of anti-T positivity was significantly higher in men than in women (p = 0.029). There was no significant difference in anti-M rates according to gender (p> 0.005). Family physicians should perform their physical examinations especially for thyroid. Thyroid ultrasound, scintigraphy and fine needle aspiration biopsy of the suspected nodule should be delivered at the right time. Family physicians should know that they have limited laboratory facilities; Neither thyroid function tests nor thyroid antibody positivity are associated with malignancy.