Hemiplejik hastalarda görülen ağrılı omuz tedavisinde kinesiobant ve rijit bantlama tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of kinesiobant and rigit banding techniques in hemiplegic patients in pain shoulder treatment
- Tez No: 650533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR OTAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı hemiplejik hastalarda görülen hemiplejik omuz ağrısı (HOA) tedavisinde uygulanan konvansiyonel tedaviye ilaveten kinesio bantlama ve rijit bantlama teknikleri kullanılarak hangi tekniğin tedavi protokolünde daha etkili olduğunu araştırmaktır. Bu araştırmada kullanılan örneklem büyüklüğü güç analizi kullanılarak hesaplanmıştır. Çalışmaya 20-75 yaş arası HOA bulunan 45 denek dâhil edilmiştir. Deneklere konvansiyonel rehabilitasyon programına ilaveten ilk önce rijit bantlama (RB) tekniği uygulandı ve bantlamanın 3 gün boyunca sürdürülmesi istendi. Rijit bantlama uygulamasına son verildikten sonra denekler 1 haftalık istirahat dönemine alındı. İstirahat dönemi boyunca denekler konvansiyonel rehabilitasyon programına devam etti. İstirahat dönemi sona erdikten sonra deneklere konvansiyonel rehabilitasyon programına ilaveten kinesio bantlama (KB) tekniği uygulandı ve bantlamanın 3 gün boyunca sürdürülmesi istendi. 3. günün sonunda KB uygulamasına son verildi. Bantlama teknikleri bu konuda eğitimini tamamlamış fizyoterapist tarafından deneklere uygulandı. Denekler RB öncesi ve sonrası ile KB öncesi ve sonrası olmak üzere 4 kez değerlendirildi. Deneklerin omuz ağrı değerleri Vizüel Analog Skalası (VAS) ile değerlendirildi. Deneklerin inme seviyeleri National İnstitutes of Health Stroke Scale (NIH) ile değerlendirildi. Spastisite seviyeleri Modifiye Ashworth Skalası (MAS) ile değerlendirildi. Fonksiyonel durumları Fonksiyonel Ambulasyon Skalası (FAS) ile değerlendirildi. El fonksiyonları Abilhand İnme El Fonksiyonu Anketi (ABİL) ile değerlendirildi. Deneklerin depresyon seviyeleri Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile değerlendirildi. Yaşam kaliteleri ise Ferrans & Powers Yaşam Kalitesi İndeksi İnme Versiyonu (FERRANS) ile değerlendirildi. Deneklerin VAS değerlerinde her iki bantlama tekniği uygulamasında istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler saptanmıştır (p0,05). Bunun yanında RB ve KB tekniklerinden sonra deneklerin ABİL, BDÖ ve FERRANS skorlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate which technique is more effective is the treatment protocol using Kinesio banding and rigid banding techniques in addition to the conventional treatment applied in the treatment of hemiplegic shoulder pain (HOA) seen in hemiplegic patients. The sample size used in this study was calculated using power analysis. 45 subjects with an HOA between the ages of 20-75 were included in the study. In addition to the conventional rehabilitation program, subjects were firstly given rigid banding (RB) technique and asked to continue the banding for 3 days. After the rigid banding of the application was terminated, the subjects were taken to a 1- week rest period. During the rest period, subjects continued with the conventional rehabilitation program. After the end of the rest period, Kinesio taping (KB) technique was applied to the subjects in addition to the conventional rehabilitation program and the taping was continued for 3 days. At the end of the third day, KB application was terminated. Taping techniques were applied to the subjects by the physiotherapist who complied his education on this subjects. Subjects were evaluated 4 times before and after RB and after KB. Pain of the subjects was evaluated with Visual Analogue Scale (VAS). The stroke degrees of the subjects were evaluated with the National Institute of Health Stroke Scale (NIH). Spasticity grades were evaluated using the Modified Ashworth Scale (MAS). Their functional status was evaluated with the Functional Ambulation Classification (FAS). Hand functions were evaluated with Abilhand Stroke Hand Function Questionnaire (ABİL). Depression levels of the subjects were evaluated with Beck Depression Scale (BDÖ). Quality of life was assessed by Ferrans & Powers Quality of life Index Stroke Version (FERRANS). There were statistically significant improvements in the VAS pain values of the subjects in both banding technique applications (p0,05). In addition, after RB and KB techniques, statistically significant differences were observed in the ABİL, BDÖ and FERRANS scores of the subjects (p0,05).