İntramüsküler enjeksiyonda ekstremitelerin internal rotasyonu, lokal soğuk uygulama ve shotblocker kullanımının enjeksiyon ağrısı ve konfor düzeyi üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of internal rotation of the extremities, local cold application and shotblocker use on injection pain and comfort level in intramuscular injection
- Tez No: 650534
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Günümüzde sağlık hizmetlerinde kalite kavramının ön plana çıkması ve kanıt temelli uygulamaların yaygınlaşması hizmetin niteliğini belirlemede hasta memnuniyeti ve konfor kavramlarını önemli ve öncelikli parametreler haline getirmiştir. Bu bağlamda hemşirelik bakımında enjeksiyona bağlı yaşanan ağrı ve anksiyetenin azaltılması önemlidir. Bu araştırma IM (intramüsküler) enjeksiyon uygulamasında, standart enjeksiyon uygulaması, ekstremitelerin internal rotasyonu, lokal soğuk uygulama ve ShotBlocker kullanımının enjeksiyon ağrısı ve konfor düzeyi üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırma Sivas İlinde bulunan bir aile sağlığı merkezinde 30 Temmuz 2019- 30 Aralık 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemine İM Siyanokobalamin enjeksiyon tedavisi alan ve araştırmaya alınma kriterlerine uyan 215 birey alınmış, örneklem grubunda yer alan bireyler araştırmanın hem kontrol hem de müdahale gruplarını oluşturmuştur. Araştırmada tüm enjeksiyonlar bireylerin değerlendirmesini etkilememek amacıyla klinik hemşiresi tarafından, ağrıyı azaltmaya yönelik yaklaşımlar ise araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Bireylerin ardışık enjeksiyon uygulamalarında sırasıyla, standart enjeksiyon uygulaması, internal rotasyon, lokal soğuk uygulama ve ShotBlocker kullanımının bireylerin enjeksiyona bağlı yaşadıkları ağrı ve konfor düzeyleri üzerine etkisi belirlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Friedman testi, Wilcoxon Testi, Man Whitney U testi ve Sperman Sıra Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmamızda yer alan bireylerin % 61.9'u kadın, %38.1'i erkek bireylerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Today, the concept of quality in healthcare services and the spread of evidence-based practices have made patient satisfaction and comfort concepts important and priority parameters in determining the quality of the service. In this context, it is important to reduce pain and anxiety due to injection in nursing care. This research was carried out experimentally to compare the effects of standard injection application, internal rotation of the extremities, local cold application and ShotBlocker on injection pain and comfort level in IM (intramuscular) injection application. Methods: The research was carried out between July 30, 2019 and December 30, 2019 in a family health center in Sivas Province. The sample of the study included 215 individuals who received IM Cyanocobalamin injection therapy and met the inclusion criteria, and the individuals in the sample group constituted both the control and intervention groups of the study. In the study, all injections were performed by the clinical nurse in order not to affect the evaluation of the individuals, and the approaches to reduce pain were carried out by the researcher. The effect of standard injection application, internal rotation, local cold application and ShotBlocker usage on individuals' successive injection and comfort levels were determined respectively. Friedman test, Wilcoxon Test, Man Whitney U test and Sperman Rank Correlation coefficient were used to evaluate the data. Results: 61.9% of the individuals in our study are female and 38.1% are male.