Kamu binaları güvenlik noktası personeline verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin iş güvenliği kültürüne etkisi
Impact of occupational health and safety training on occupational safety culture
- Tez No: 650546
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
1833 yılı Sanayi Devrimi hemen sonrası İngiltere'de çıkan Fabrikalar Kanunu'nda; iş sağlığı ve güvenliği denetimi ile ilgili düzenlemeler yapılarak iş güvenliği müfettişleri görevlendirilmiştir. Avrupa ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletleri'nde benzer düzenlemeler yaygınlaşmıştır. Cumhuriyet'in ilk yıllarına kadar ülkemizde sanayileşme olmadığı için işçi sağlığı, güvenliği ve çalışma koşulları konusu gündeme gelmemiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında çıkarılan Borçlar Kanunu ile işverene işçileri koruma zorunluluğu getirilmiş ve 1936 yılında çıkarılan 3008 sayılı İş Kanunu'nda iş güvenliği denetimi düzenlenmiştir. 1951 yılında Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) 81 numaralı İş Güvenliği Teftiş Sözleşmesi kabul edilmiştir. Son olarak İş Güvenliği Kanunu 2012 yılında TBMM tarafından kabul edilerek yürürlüğe girebilmiştir. Araştırma, Ankara'nın Etimesgut ilçesinde bulunan kamu bina girişi güvenlik noktalarında çalışan işyeri kapı güvenliği personeline verilen iş sağlığı ve güvenliği eğitimini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara'nın Etimesgut ilçesinde bulunan kamu binaları kapı güvenliği personeli oluşturmaktadır. Araştırma evresi için 100 güvenlik personeline ulaşılmış ve örneklem oluşturulmuştur. Araştırmanın amacı, güvenlik personelinin almış olduğu eğitimden memnuniyeti, iş kazalarının önlenmesinde eğitim ve güvenlik kültürünü benimsemiş olması, personelin sorumlu bulunduğu alanda taşıdığı risklerin farkında olması ve almış oldukları eğitimleri yeterli görmesi, alınan eğitimler sayesinde personelin beden ve ruh sağlığına gösterdiği ehemmiyet ve neticesinde iş gücü kaybının minimize edilmesi gibi konular irdelenmektedir. Bu bağlamda alınan eğitimin demografik değişkenleri (eğitim düzeyi, yaş, cinsiyet) ve diğer unsurları göz önünde tutularak anket tekniği ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the Factories Law in England, which came out immediately after the industrial revolution of 1833; Occupational safety inspectors have been appointed by making arrangements on occupational health and safety audits. Similar regulations have become widespread in European countries and the United States. Since there was no industrialization in our country until the first years of the Republic, the issue of worker health, safety and working conditions did not come to the agenda. Finally, the Occupational Safety Law was accepted by the Turkish Grand National Assembly in 2012 and entered into force. The research was conducted in 2020 to evaluate occupational health and safety training given to workplace entrance security personnel working at public building entrance security points in Ankara Etimesgut district. The research universe is composed of the door security personnel of the public buildings located in Ankara Etimesgut district. 100 security personnel were reached for the research phase and a sample was created. The aim of the research is to ensure the satisfaction of the security personnel from the education they have received, to adopt the culture of education and safety in the prevention of occupational accidents, to be aware of the risks it carries in the area it is responsible for, and to consider the trainings they have received, and to minimize the loss of workforce as a result of the trainings received. Issues such as are discussed. In this context, taking into consideration the demographic variables (education level, age, gender) and other factors of the education received, it was made concrete with the survey technique.