Yüksek riskli kolorektal kanser cerrahisi hastalarına uygulanan profilaktik negatif basınçlı yara tedavisinin cerrahi alan komplikasyonlarına etkisi
The effect of profilactic negative pressure wound therapy on surgical wound complications after colorectal cancer surgery in high risk patients
  1. Tez No: 650545
  2. Yazar: HATİCE YÜCELER KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET BAŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, kolorektal kanser cerrahisi geçiren yüksek riskli hastalara profilaktik negatif basınçlı yara tedavisi uygulamasının cerrahi yara komplikasyonlarına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yürütülmüştür. Çalışma bir üniversite hastanesinin cerrahi onkoloji servisinde araştırmaya dahil edilme ölçütlerine uyan 24'ü müdahale 26'sı kontrol grubunda, toplam 50 hasta ile tamamlanmıştır. Veriler; Hasta Tanıtım Formu, Cerrahi İşlem Formu, Yara İzlem Çizelgesi ve ASEPSİS Yara Skorlama Sistemi kullanılarak toplanmıştır. Araştırma için etik kurul onayı ile bireylerden yazılı bilgilendirilmiş gönüllü olur alınmıştır. Veriler, SPSS Statistics 24.0 programında, Shapiro Wilk testi ve Q-Q grafikleri, Bağımsız Örneklem t testi, Mann Whitney U testi, Ki-kare, Cochran's Q ve Friedman testi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled trial in order to determine the effect of prophylactic negative pressure wound therapy for the prevention of surgical site complications in high-risk colorectal cancer surgery. The study was completed with a total of 50 patients, 24 of intervention group anda 26 of the control group, who met the inclusion criteria at the surgical oncology service of a university hospital. The data were collected using Patient Identification Form, Surgical Procedure Form, Wound Follow-up Chart and ASEPSİS Wound Scoring System. Ethics committee approval and written informed consent of the individuals was taken in the research. The data were analyzed in SPSS Statistics 24.0 program using Shapiro Wilk test and Q-Q graphs, Independent Sample t test, Mann Whitney U test, Chi-square, Cochran's Q and Friedman test.