Türkiye'de kamuya ait binaların yönetiminde etkinlik sorunu: Ankara ilindeki kamu binaları üzerine nitel bir araştırma
The effectivity problem of public buildings in Turkey: A oualitative research on public buildings in Ankara
- Tez No: 433615
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Türk kamu yönetiminde son yıllarda hizmetlerin ekonomik, verimli ve etkin sunulması temel hedefler arasında yer almaktadır. Bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde kamu binalarının yapımı ve kullanımında etkin bir yönetim süreci ortaya konulması da sunulan hizmetin kalitesi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada da Türkiye'deki kamu binalarının yönetim süreçlerinin, Ankara ili özelinde etkinlik yönüyle değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılan çalışmada, Ankara'da merkezi yönetim kapsamında hizmet sunan 52 adet kamu binasında 63 bina yöneticisi ile mülakatlar yapılarak etkinliğin değerlendirilmesinde kullanılabilecek sorular yöneltilmiştir. Ayrıca mülakat yapılan binalara ilişkin gözlemler ve dökümanlar kullanılmak suretiyle çalışmanın içeriği güçlendirilmiştir. Mülakata ilişkin sorularda yöneticilerin bina kullanım sürecinde sürekli karşılaştıkları ve kendileri tarafından tespit edilebilen etkinliğin ölçülmesine esas, tasarım, engelliler, ulaşım, şehir planlaması, otopark, sosyal alan, güvenlik, temizlik, çevreye duyarlılık vb. yönetim sürecinde karşılaşılan hususlar sorulmuştur. Yine kamu yönetimi sürecinde etkinliğin tespiti açısından önemli olan binaların kurumsal strateji ve hedeflere uygunluğu, iyi yönetim ilkeleri gereği personel ile bilgi paylaşımı gibi alanlarda sorular sorulmuş ve alınan cevaplar doğrultusunda çeşitli değerlendirmelerde bulunulmuştur. Son olarak, Türk kamu yönetimi bağlamında bina yönetim süreçlerinin nasıl işlediği ve bu süreçte karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin sorular yöneltilerek etkin yönetim açısından kamu yönetimi bağlamında bir dizi değerlendirmelerde bulunulmuştur. Yapılan çalışma göstermektedir ki etkinliğin ölçülmesinde kullanılan ölçütler ve stratejik hedefler bakımından kamu binaları beklentileri çok iyi şekilde karşılamamaktadır. Bunun yasal, kurumsal ve beşeri sebepleri bulunmaktadır. Kamu binalarının üretim ve yönetim süreçlerinde etkinliğin sağlanabilmesi için Türk kamu yönetiminde köklü düzenlemelerin yapılması sorunların çözümünde önemli rol oynayacaktır. Eğer bu düzenlemeler yapılırsa kamu binaları bakımından, mekânsal, çevresel ve toplumsal anlamda saygı ve değerin artması, yaşam boyu maliyetlerin düşmesi ve refahın artması, çevre duyarlılığına dönük esneklik ve sürdürülebilirliğin sağlanması, şehir planlaması sürecinde fonksiyonel, etkili ve uyarlanabilir alanlar oluşturulması, güvenlik, temizlik ve bakım hizmetlerinin daha etkin sunulabilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, one of the main goals of the Turkish public governance is to serve economically, efficiently and effectively. Executing an efficient management process while the constructing and the using public buildings has great importance on achieving these goals. In this study, it is aimed to evaluate the management process of public buildings in Turkey in the scope of efficiency specific to city of Ankara. In this study which has been used qualitative research methods, questions that can be used while evaluating the effectiveness are asked in the interviews to the 63 building manager in the 52 public building under central administration. Besides, the scope of the study is empowered by including the observation on those buildings and documents of those. In the interviews; it is asked to managers the basis of the effectiveness, design, handicaps, transportation, urban planning, parking area, social area, security, cleaning, environmental awareness etc. that they come across and determine in the process of usage of building all the time. It is also asked some questions regarding the issues such as the accordance of the buildings to corporate strategy and corporate objectives, information sharing with the personnel due to good governance etc. which are substantial to determine the effectiveness in public governance and some evaluations have been made in the light of the answers to these questions. Finally, by asking questions related to the way of executing the process of building management, problems that have been confronted meanwhile and proposals for solutions, within the context of Turkish public governance; a range of assessment have been made in terms of effective management within the as part of public management. The study shows that public buildings do not meet the expectations completely within the context of criteria used in measuring the effectiveness and strategic objectives. This situation has legal, institutional and humane reasons. Making radical changes in Turkish public governance to ensure effectiveness in the process of producing and managing public buildings will play an important role in the solution of problems. If the amendments abovementioned are made; in the context of public building, spatial, environmental and social respect and value can increase, lifelong costs can decrease and welfare can increase, flexibility and sustainability of environmental awareness can be ensured, functional, effective and adaptable areas can be constituted within the urban planning process and finally, security, cleaning and care services can be served more efficiently.