Anason tohumunun (Pimpinella anisum L.) yonca silajlarının bazı kalite parametreleri üzerine etkisinin belirlenmesi
The determination of effect of anise seed (Pimpinella anisum L.) on some quality parameters of alfalfa silages
- Tez No: 650565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, farklı düzeylerde anason tohumu (Pimpinella anisum L.) ilavesinin yonca (Medicago sativa) silajlarının kimyasal kompozisyonu, fermentasyon kalitesi, kuru madde sindirilebilirliği, kuru madde tüketimi, nispi yem değeri ve fiziksel özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Yonca bitkisine anason tohumu, % 0 (kontrol), 0.5, 1.0, 1.5 ve 2.0 düzeylerinde ilave edilmiştir Silolama, laboratuvar ortamında 75 gün süreyle gerçekleştirilmiş ve örnekler oda sıcaklığında muhafaza edilmiştir. Sonuç olarak, yonca silajlarının kuru madde, ham kül ve ADF içeriği bakımından görülen farklılıklar istatistiksel olarak önemli bulunamamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
In current study, the effects of different doses of anise seed (Pimpinella Anisum L.) on the chemical composition, fermentation quality, dry matter intake, digestible dry matter, relative feed value and physical characteristics of alfalfa (Medicago sativa) silages were investigated. Anise seed were added to the alfalfa at levels of 0% (control), 0.5, 1.0, 1.5 and 2.0. Ensiling was carried out in the laboratory for 75 days and samples were kept at room temperature. As a result, the differences in alfalfa silages in terms of dry matter, crude ash and ADF contents were not found statistically significant (P>0.05).