Propolisin krem ve solüsyon tarzında farmasötik şekillerinin geliştirilmesi ve yara iyileşmesi üzerine etkilerinin araştırılması
Developing propolis cream and solution type of pharmaceutial form and investigation effect of wound healing
- Tez No: 650587
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER YARSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Propolis farmakolojik etkileri sebebiyle antineoplastik, antibakteriyel, yara iyileştirici, antiinflamatuvar, antiviral, anestezik, antioksidan, antimikotik ajan olarak tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Bu çalışmada; bir apiterapi ürünü olarak propolisin yara iyileştirici özelliğinin araştırılması amaçlandı. Bu kapsamda; Ankara ilinin Kızılcahamam, Kalecik, Mamak, Beypazarı ilçelerinden 5 adet propolis örneği toplandı. Bu propolis örneklerinin GC-MS ile analiz edildi. GC-MS analiz sonuçlarına göre; propolis örnekleri arasında en zengin fenolik içerik Beypazarı propolisinde görüldü. Bu sebeple, deney çalışmalarında kulanılmak amacıyla %25'lik kuru propolis ekstraktı içeren etanolik ekstrakt ve krem farmasötik şekilleri Beypazarı propolisinden hazırlandı. Bu çalışmada; Ankara propolisinden üretilen farmasötik şekillerin yara iyileştirici etkileri, 56 adet Wistar Albino ratın sırt bölgesinde oluşturulan 10 mm çapında dairesel tam kalınlık eksizyon yaraları üzerinde araştırıldı. Bu çalışmada; hiçbir iyileştirici uygulamanın yapılmayan grup“A grubu”, yalnızca baz krem uygulanan grup“B grubu”, Ankara propolisi ekstraktı uygulanan grup“C grubu”ve Ankara propolisi ekstraktı içeren krem uygulanan grup ise“D grubu”olarak belirlendi. Propolisli ekstrakt, propolisli krem ve baz krem deneklere günde bir defa uygulandı. Çalışmanın yedinci ve 14. günlerinde denekler sonlandırılarak histopatolojik ve biyokimyasal incelemeler için deri örnekleri toplandı. Ayrıca, yara kontraksiyonunun göstergesi olarak deney süresince belirli aralıklarla deneklerin yara alanları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Due to its pharmacological effects, Propolis is used for the purpose of treatment as an antineoplastic, antibacterial, wound healing, anti-inflammatory, antiviral, anesthetic, antioxidant, antimycotic agent. In this study; it is aimed to investigate the wound healing properties of propolis as an apitherapy product. Within this scope, 5 samples of propolis were collected from Kızılcahamam, Kalecik, Mamak, Beypazarı districts of Ankara province. These propolis samples were analyzed by GC-MS. According to GC-MS analysis results; Among the propolis samples, the richest phenolic content was seen in Beypazarı propolis. For this reason, ethanolic extract and cream pharmaceutical forms containing 25% dry propolis extract were prepared from Beypazarı propolis to be used in experimental studies. In this study; The wound-healing effects of pharmaceutical forms produced from Ankara propolis were investigated on 10 mm diameter circular full thickness excision wounds formed in the back region of 56 Wistar Albino rats. In this study; it was determined the group without any curative treatment as“group A”, only the group with base cream as“group B”, the group with Ankara propolis extract as“group C”, and the group with cream containing Ankara propolis extract as“group D”. Propolis extract, propolis cream and base cream were applied to the subjects once a day. On the seventh and 14th days of the study, the subjects were terminated and skin samples were collected for histopathological and biochemical examinations. Also, the wound areas of the subjects were measured periodically during the experiment as an indicator of wound contraction.