Kombucha çayı fermantasyonunda propolis kullanımının bazı parametreler üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of propolis usage on some parameters in kombucha tea fermentation
- Tez No: 819829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN KEYVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kombucha Çayı Fermantasyonunda Propolis Kullanımının Bazı Parametreler Üzerine Etkisinin Araştırılması Fermente gıdaların fonksiyonel özellikleri ile insan sağlığı üzerine önemli etkileri bulunmaktadır. Kombucha çayı da fermente bir içecek olarak kronik hastalıklar ve sağlığın genel olarak iyileştirilmesi üzerine ön plana çıkmaktadır. Biyolojik aktivitesi yönünden fazlaca etkisi bulunan propolis de son zamanlarda sağlık hizmetlerinde, gıda ve kozmetik alanlarında doğal faydalı bir ürün olarak kullanılmaktadır. Propolisin biyolojik aktivitesinden faydalanmak için kapsül halinde, boğaz pastillerinin içerisinde, gargara, krem ve toz formunda kullanılmıştır. Ayrıca sağlık üzerine etkili olması amacıyla içecekler ve yiyeceklerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, kombucha çayına %0,5, %1, %1,5 ve %2 oranlarda ilave edilen propolisin 10. ve 14. gün inkübasyon sürelerinde çeşitli parametreler etkisi üzerine araştırılmıştır. Çalışma sonucunda kombucha çayına ilave edilen propolisin asitlik, renk, toplam fenolik madde miktarı üzerine etkili olduğu (p0,05) tespit edilmiştir. Maya küf analizi sonucunda inkübasyonun 10. gününde herhangi bir üreme tespit edilemezken, inkübasyonun 14. gününde maya sayısı en düşük 4,08 log kob/ml, en yüksek 5,46 log kob/ml olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effect of Propolis Usage on Some Parameters in Kombucha Tea Fermentation Fermented foods have important effects on human health with their functional properties. Kombucha tea also stands out as a fermented beverage for chronic diseases and overall health improvement. Propolis, which has a lot of effect in terms of biological activity, has been used as a natural useful product in health services, food and cosmetics. In order to benefit from the biological activity of propolis, it has been used in capsule form, in throat lozenges, in mouthwash, cream and powder form. It is also widely used in beverages and foods to have an effect on health. In this study, the effects of propolis added to kombucha tea at the rates of 0.5%, 1%, 1.5% and 2% were investigated on the effects of various parameters on the 10th and 14th day incubation periods. As a result of the study, it was determined that propolis added to kombucha tea was effective on acidity, color and total phenolic substance content (p0.05). As a result of yeast mold analysis, no growth could be detected on the 10th day of incubation, while the lowest yeast count was 4,08 log cfu/ml and the highest was 5,46 log cfu/ml on the 14th day of incubation. It was determined that the amount of propolis added to kombucha teas created statistically significant differences on Lactobacillus, total aerobic mesophilic bacteria and acetic acid bacteria.