Trichophyton verrucosum ile enfekte danalarda propolis ekstraktı ve platelet rıch plasma (PRP) uygulamasının tedavideki etkinliğinin araştırılması
Investigation of the therapeutic efficacy of propolis extract and PRP application in calves infected with trichophyton verrucosum
  1. Tez No: 1019667
  2. Yazar: MEHMET NESİP ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları (veterinerlik) Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sığır trikofitozisinin sağaltımında trikofitozise karşı geliştirilen aşı, propolis ve propolis ile kombine olarak platelet rich plasma (PRP)'nin tedavide klinik olarak etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, klinik ve Sabouraud Dekstroz Agar (SDA) besiyerinde mikrobiyolojik olarak trikofitozis tanısı konulan, farklı ırk ve cinsiyette 60 dana kullanılmıştır. Hayvanlar basit randomize örnekleme yöntemiyle üç gruba ayrılıştırıldı. Hayvanlar lezyonların şiddetine, çapına ve lokasyonuna göre değerlendirildi. Grup 1 (n=20) 14 gün ara ile prospektüs bilgisine göre 2 doz Trichodoll aşısı, Grup 2 (n=20) günde 1 kez bir hafta boyunca %10 propolis ekstraktı içeren krem, Grup 3 (n=20) günde 1 kez bir hafta boyunca %10 propolis ekstraktı içeren krem ile hafta 1 kez olmak üzere iki hafta PRP uygulanmıştır. Çalışmaya alınan hayvanların lezyonları 0., 15., 30. ve 45. günlerde klinik olarak değerlendirilmiş ve standart bir lezyon skorlama sistemiyle kaydedilmiştir. Bulgular: Trikofitozisli sığırlarda lezyonların çoğunlukla baş, kulak, boyun bölgesine yerleştiği; yuvarlak, kuru, kabuklu, grimsi-beyaz renkte kepekli karakterde olduğu belirlenmiştir. Lezyonlar dağılımı çoğunlukla %41 göz ve baş bölgesinde, %11 göz-baş- boyun bölgesinde, %10 boyun ve kulak bölgelerinde görülürken diğer bölgelerde daha az rastlanmıştır. Grup 1'de lezyonların çapında ve şiddetinde iyileşme sınırlı kalırken (p>0,05), diğer iki grupta iyileşme gözlemlenmiştir (p<0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda, Grup 2 ve Grup 3'te klinik iyileşmenin Grup 1'e göre anlamlı olduğu belirlenmiştir (p<0,001). Sonuç: Elde edilen veriler, propolis ve propolis ile kombine PRP'nin sığır trikofitozisinin tedavisinde klinik iyileşmeye katkı sağlayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the clinical efficacy of the vaccine developed against trichophytosis, propolis, and platelet-rich plasma (PRP) combined with propolis in the treatment of bovine trichophytosis. Materials and Methods: In this study, 60 calves of different sexes and breeds diagnosed with trichophytosis clinically and microbiologically on Sabouraud Dextrose Agar (SDA) medium were used. The animals were divided into three groups using a simple randomized sampling method. The animals were evaluated according to the severity, size, and location of the lesions. Group 1 (n=20) received 2 doses of Trichodoll vaccine at 14-day intervals according to the prospectus information; Group 2 (n=20) received 10% propolis cream once daily for one week; and Group 3 (n=20) received 10% propolis cream once daily for one week, followed by PRP treatment once a week for two weeks. The lesions of the animals included in the study were clinically evaluated on days 0, 15, 30, and 45 and recorded using a standard lesion scoring system. Results: In cattle with trichophytosis, lesions are mostly located on the head, ears, and neck; they are round, dry, scaly, and grayish-white in color. The distribution of lesions was mostly observed in the eye and head region (41%), the eye-head-neck region (11%), and the neck and ear regions (10%), while they were less common in other regions. While improvement in lesion size and severity was limited in Group 1 (p>0.05), improvement was observed in the other two groups (p<0.05). In intergroup comparisons, clinical improvement was found to be significant in Group 2 and Group 3 compared to Group 1 (p<0.001). Conclusion: The data obtained have shown that propolis and propolis combined with PRP can contribute to clinical improvement in the treatment of bovine trichophytosis.