Diyabetik sıçanlarda diyabet ve tamoxifen retinopatisi üzerine mezenkimal kök hücre uygulamalarının etkisi
The effect of mesenchymal stem cell applications on diabetic and tamoxifen retinopathy in diabetic rats
- Tez No: 650591
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇOKSEVİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Diyabet ve tamoxifen uygulamaları sonucunda sıçanlarda oluşan retinal dejenerasyonlaraş intravitreal mezenkimal kök hücre uygulamalarının olumlu etkilerinin olabileceği amacıyla bu çalışma gerçekleştirildi. Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi DEKAM'dan temin edilen 2-3 aylık(200gr) ağırlığında 64 adet Spraque Dawley cinsi sıçanlar ile gerçekleştirildi. Deneklerden rastgele olarak sekiz grup oluşturuldu. Diyabetik sıçan eldesi yüksek tek doz intraperitoneal Streptozotozin (60mg/kg) ile tamoksifenik sıçan eldesi ise 26 gün gavajla tamoksifen(10mg/kg/gün) uygulamalarından sonra tüm gruplardan; fiziksel parametreler (vücut ağırlığı ve beden kitle indeksi), fizyolojik parametreler (vücut sıcaklığı, oksijen satürasyonu, nabız düzeyi ve göz içi basıncı) ve elektrofizyolojik parametreler Elektrokardiografi, Görsel Uyarılma potansiyeli ve ElektroEnsefaloGrafik veriler elde edildi. Deneklere mezenkimal kök hücre uygulamaları(1x106 canlı kök hücre/4µl) ile elektrofizyolojik veri eldeleri aynı saatlerde gerçekleştirildi. Çalışma süresince elde edilen tüm veriler, bilgisayar ortamında SPSS programı kullanılarak değerlendirildi ve anlamlılık düzeyi olarak 0,05 alındı.
Özet (Çeviri)
The effect of intravitreal mesenchymal stem cell aplications on retinal degenerations occurring in rats caused by diabetes and tamoxifen applications was researched in this study. There were used 64 Spraque Dawley rats, 2-3 months(200 g), obtained from Erciyes University Experimental and Clinical Research Center(DEKAM). Eight groups were formed randomly. Diabetic rats were obtained from high single dose intraperitoneal Streptozotozin(60mg/kg) and tamoxifenic rats were obtained after 26 days of gavage tamoxifen(10mg/kg/day); physical(body weight and body mass index), physiological (body temperature, oxygen saturation, pulse level and intraocular pressure) and electrophysiological parameters(Electrocardiography, Visual Evoked Potential and ElectroEnsephalographic data) were obtained. Mesenchymal stem cell applications(1x106 live stem cells /4µl) and electrophysiological data were performed at the same time.