Kayseri'de tüketilen sularda kalsiyum, magnezyum ve ÇKM düzeylerinin belirlenmesi
Determination of calcium, magnesium and CCM levels in the water consumed in Kayseri
- Tez No: 650645
- Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı Kayseri'de içme suyu olarak kullanılan çeşme, arıtma ve damacana sularının; Ca, Mg ve toplam çözünmüş katı madde (ÇKM) içeriklerini belirleyerek standartlara uygunluk açısından değerlendirmektir. Toplanan içme suyu örneklerinde Ca miktarı; çeşme suyunda maksimum minimum 17-6.5 mg/l bulunurken, damacanada 12-6.2 mg/l, arıtma sularında 20-0.2 mg/l; Mg miktarı; çeşme suyunda 76-5.4 mg/l, damacana sularda 29-7.5 mg/l; arıtma sularında ise 37-0.3 mg/l; ÇKM miktarlarıise çeşme suyunda 978-122 mg/l; damacanada 5044- 0.27 mg/l; arıtma sularında 714-0.34 mg/l olarak bulunmuştur. Toplanan örneklerden hiçbirinin WHO (2011) tarafından içme suyu için belirlenen düzeyde Ca (75 mg/l) içermediği (%100), ilaveten toplam 59 örneğin (% 81.9; 15 çeşme, 20 arıtma ve 24 damacana) Mg standartlarına (30 mg/l), 63 (% 95.8; 22 çeşme, 20 damacana ve 21 arıtma) örneğin ise ÇKM standartlarına (500 mg/l) uygun olmadığı belirlenmiştir. Ortalama ÇKM değerleri incelendiğinde bütün çeşme sularında dengeli bir dağılım bulunduğu saptanmıştır. Genel olarak farklı arıtma sularındaki Ca, Mg ve ÇKM değerleri arasında çok büyük farklılıklar göze çarpmıştır. Farklı markalara ait arıtma ve damacana su örnekleri arasındaki fark istatistik olarak farklı bulunmuştur. Sonuç olarak Ca, Mg ve ÇKM bulguları değerlendirildiğinde uluslararası içme suyu standartları açısından çeşme sularının daha uygun olduğu belirlenmiştir. İçme suyu olarak kullanılacak tüm su kaynaklarının sadece belli mikrobiyel ve kimyasal değerler açısından değil; Ca, Mg ve ÇKM standartlarına uygunluk açısından da değerlendirilmesi, belli standartlarda suya erişimin sağlanması halk sağlığı açısından kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluatethe Ca, Mg and total dissolved solids (TDS) content of the tap, purified and carboy waters used as drinking water in Kayserifor their compliance with the standards.The maximum and minimum Ca content of drinking water samples collected were17-6.5 mg/l in tap water, 12-6.2 mg/l in carboy, 20-0.2 mg/l in purifiedwater;while Mg levels were; 76-5.4 mg/l in tap water, 29-7.5 mg/l in carboy waters; 37-0.3 mg/l in purified waters. In terms of TDS values; the max and min levels were, 978-122 mg/l in tap, 5044-2.27 mg/l in carboy and 714-0.34 mg/l in purified waters.None of the samplesfound to contain Ca (100%) levelsas specified in the international drinking water standard set by WHO (2011). In aditionMg levels of 59 samples (81.9%; 15 tap, 20 purified and 24 carboy waters) were below the correspondingMg standards (30 mg/l), while TDS levels of 63 samples (95.8%; 22 tap, 20 carboy and 21 purified waters), were found to be below the corresponding TDSstandards (500 mg/l).When average TDS values were analyzed, it was determined that there was a balanced distribution in all tap waters.In general, significant differences were observed between Ca, Mg and TDS values in purified waters. The difference between purified and carboy water samples belonging to different brands was found to be quite high.Consequently, when all targeted compounds were evaluated, it was determined that tap water was more suitable when compared to international drinking water standards.It is critical for public health that all drinking water sources to be evaluated not only for the some microbiological and chemical values but also for Ca, Mg and TDSin terms of complianceto related standardsto provide public to access to certain standards of water.