Patlayıcı ortamlar ve boyahane risk değerlendirmesi
Explosive environments and paint room risk assessment
  1. Tez No: 650650
  2. Yazar: FATMA DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BABEK ERDEBİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışanların patlayıcı ortamların tehlikelerinden korunması, çalışanların sağlık ve güvenlik yönünden işyerlerinde oluşabilecek ortamların tehlikelerinden korunmak için alınması gereken önlemler incelenecektir. Patlama Çeşitlerinden, Parlayıcı, Patlayıcı, Yanıcı Gaz, Buhar ve Tozlar patlamaya sebep olacak ortamlarından bahsedilmiştir. Patlayıcı gaz karışımlarının patlayıcı ortam oluşturması için ne tür enerji kaynaklarının olduğu ve bu enerji kaynaklarının patlayıcı ortam oluşmasına etkileri anlatılmaktadır. Patlayıcı ortam nedir, patlayıcı ortam oluşturacak yerler ve bu yerlerin sınıflandırılması yapılmıştır. Fine- Kiney risk değerlendirme yönteminin nasıl yapıldığı anlatılmıştır. Bu çalışmada, büyük kaza yaşanma riski bulunan ve metal kaplama sektöründe faaliyet gösteren bir boyahaneye Fine-Kınney medotu ile L Matris metodu uygulanarak risk değerlendirmesi yapılmıştır. Yapılan risk değerlendirmesinde tehlikeler, riskler ve düzeltici önleyici faaliyetler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study will examine the precautions to taken to protect employees from the dangers of explosive environments and the dangers that may occur in workplaces. And it show the types of explosions that will take place in the environment. These are Flammable, Explosive, Flammable Gas, Vapors and Dusts. What kind of energy sources exist for explosive gas mixtures to create explosive envıronmet and the effects of these energy sources on the formation of explosive envıronmet are explained. İn addition it shows what is explosive envıronmet and places that will form explosive envıronmet and their classification. it explained how to do also Fine-Kinney risk assessment method and L Matris risk assessment methods. In this study, a risk assessment was carried out with a Fine-Kınney method and L Matris method to a paint shop operating in the metal coating industry, which is at risk of major accident. Hazards, risks and corrective and preventive actions were identified in the risk assessment.