Bilgisayar ağları analizi ve tasarımı
Computer networks analysis and design
- Tez No: 650661
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER ÖZGÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın odak noktası network (ağ) alt yapısının analiz edilmesi ve tasarlanmasıdır. Yapının kurulacağı ortam, ortamın kritikliği ve talep edilen performans topolojinin belirlenmesi için başlıca unsurlardır. Çalışmada, mimari çizimler üzerinden yapılan keşif çalışmasına istinaden her katta konumlandırılacak cihazlar için uç sayıları belirlenmiş, bu duruma göre uygun cihazlar ve aksesuarlar ile 5 farklı opsiyonda topoloji değerlendirmeleri yapılmıştır. Topoloji içeriğinde; omurga switch, kenar switch, access point ve access point controller bulunmaktadır. En uygun ve en yedekli yapı olabilecek şekilde hem omurga switch yedekliliği, hem kenar switch omurga switch bağlantı yedekliliği hem de kenar switchler birbiri ile bağlantı yedekliliği destekleyen topoloji seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is to analysis and design the network infrastructure. The environment in which the structure will be installed, the criticality of the environment and the required performance are the main elements for determining the topology. In this study, according to the exploration work done on architectural drawings, the number of tips for the devices to be positioned on each floor was determined and according to this situation, topology evaluations were made with suitable devices and accessories in 5 different options. Topology content; backbone switch, edge switch, access point and access point controller. The topology supporting both backbone switch redundancy, edge switch backbone connection redundancy and edge switches link redundancy were chosen as the most suitable and redundant structure.