Modern Kırgız toplumundaki sosyal sermaye yapısı ve güven
Social capital structure and trust in modern Kyrgyz society
  1. Tez No: 650685
  2. Yazar: ZHAKSHYLYK AITBAEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kırgızistan Sovyetler Birliğinden ayrılmasından bu yana ciddi bir değişim sürecini yaşamaktadır. Yeni sistemi özümsemek konusunda ayrıca bağımsızlığın ilk yıllarında büyük zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Bu süreci bazı araştırmacılar geçiş dönemi olarak yorumlamaktadır. Bu durum Fukuyama'nın“büyük çözülme”kavramı ile açıklanabilir. Böyle değişimler, olaylar, süreçler gençlerin yaşamını, değerlerinı, ilişki sistemini önemli ölçüde etkilemiştir. Bu değişimin hangi tarafa yöneldiğinin anlaşılması, açıklanması için bu konuda bilimsel bilgilerin sistematik olarak toplanması önemlidir. Gençler, değişen koşullara uyum sağlama ihtiyacı doğduğunda öne çıkan sosyal organizmanın bir rezervi olarak görülmelidir. Gençliğin modern toplumun sosyal yapısı içindeki konumu ve onun rolü, bu sosyo-demografik grubun sahip olduğu sosyal sermayenin incelenmesi için araştırma görevini oluşturmuştur. Bu tez çalışmasında, Kırgızistan gençlerinin sosyal sermaye yapısı ve potansiyeli, güven düzeyi, toplumsal katılım düzeyi ve değerler sistemi incelenmiştir. Bu çalışma hem sosyal sermaye ve güven teorisi tartışmalarını hem de saha çalışmasını içermektedir. Kuramsal çerçeveyi sosyal sermaye teorisinin ana isimleri olan P. Bourdieu, J. Coleman, R. Putnam, F. Fukuyama'nın çalışmaları oluşturmuştur. Araştırmanın öncelikli amacı, Kırgızistan'ın başkenti olan Bişkek şehrindeki genç (Üniversite öğrencileri örneğinde) nüfusun sosyal sermaye potansiyelini keşfetmektir. Bu çerçevede gençler arasındaki ağ etkileşimlerini, sivil tabanlı faaliyetlere katılım düzeylerini, karşılıklı yardımlaşma ve güven göstergelerini tespit amacını taşımaktadır. İkinci önemli hedef olarak ise Kırgız toplumunun yapısal göstergelerine bağlı olarak hangi türde sosyal sermaye türüne sahip olabileceği hakkında çıkarımlarda bulunmak oluşturmaktadır. Sahada elde edilmiş verilerin değerlendirilmesi sonucunda öğrencilerin sosyal sermaye ve güven düzeyi üzerinde kapsamlı bulgular elde edilmiştir. Sonuçlara göre güven düzeyinin toplum genelinde düşük olduğu tespit edilirken, grup içi güvenin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğrenciler 'bağlayıcı güven düzeyine hakim olduğu tespit edilmiştir. Öğrenci gençlerin sosyal sermaye düzeyini aile ve akraba çevresi, din, ailesinin maddi durumu, geleneksel değerler gibi faktörler başta olmak üzere büyük ölçüde etkilediği ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin sivil toplum kuruluşlrına katılım düzeyi yüksek ve toplumsal faaliyetlere katılım indeksi orta düzeyde olduğu sonucu tespit edilmiştir. Hem sivil toplum kuruluşlarına katılım düzeyi hem de toplumsal faaliyetlere katılım siyasete doğru veya dolaylı ilişkili değişkenlere gelince azalma eğilimi görülmektedir. Aynı şekilde öğrencilerin kurumsal güven düzeyi siyasete gelince düşüş göstermiştir. Nicel veri toplama sürecinde konuya ilişkin literatürün incelenmesinden sonra hazırlanan anket formu uygulanmıştır. Kotalı tesadüfi örneklem olarak 4 üniversitede 440 öğrenciyle görüşme yapılmıştır. Araştırma kapsamında yapılan görüşmeler her üniversiteden 110 öğrenci ile gerçekleşmiştir. Bu çerçevede nicel verilerin karşılaştırılmasında T-testi, Tek yönlü (One way) Anova testi, Faktör ve Descriptive, Crosstabs, Correlation analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since leaving the Soviet Union, Kyrgyzstan has been going through a serious process of change. It faced lot of difficulties in assimilating the new system in the early years of independence. Some researchers interpret this process as a transition of period. This situation can be explained by Fukuyama's concept of“great disruption”. These kinds of changes, processes and events have significantly affected the lives, values and relationship system of young people. That's why it important to systematically collect scientific information on this subject in order to understand and explain which direction this change is heading it. Young people had be seen as a reserve of the social organism that stands out when the need to adapt to changing conditions arises. The position of the youth in the social structure of modern society and its role constituted the research mission to examine the social capital of this socio-demographic group. In this topic, Kyrgyz young people's social capital structure, potential, level of trust, social participation and value system have been examined. This study includes both social capital and trust theory discussions and fieldwork. The theoretical teamwork was formed by the works of P. Bourdieu, J. Coleman, R. Putnam, F. Fukuyama, who are the main names of social capital theory. The primary aim of the researching is to discover the social capital potential of the young (in the case of university students) population in Bishkek, the capital city of Kyrgyzstan. In this thesis, its aims to determine network interactions among young people, their level of participation in civic-based activities, mutual assistance and trust indicators. The second important aim is to make inferences about what type of social capital Kyrgyz society can depend on its structural indicators. As a last result of the evaluation of the data obtained in the field, comprehensive findings were obtained on the social capital and confidence level of the students. According to these results, while the level of trust was found to be low in the general population, it was determined that trust within the group was higher. It has been determined that the students have 'bonding' and trust bonds. It has been revealed that the social capital level of the student youth is greatly influenced by the factors such as families and relatives, religion, financial status of the family, and traditional values. It has been determined that the participation level of the students in non-governmental organizations is high and the participation index in social activities is a medium. Both the level of participation in non-governmental organizations and participations in social activities tend to decrease when it comes to the direct or indirect related variables in politics. Likewise, students' level of institutional trust decreased when it came to politics. In the quantitative data collection process, a questionnaire form prepared after the literature on the subject was examined was applied. As a random sample with quota, 440 students were interviewed in 4 universities. The interviews conducted within the scope of the research were conducted with 110 students from each university. In this context, T-test, One-way Anova test, Factor and Descriptive, Crosstabs, Correlation analyzes like this were used to compare quantitative data.