Uluslararası tahkimde üçüncü kişi finansmanı
Third-party funding in international arbitration
- Tez No: 650686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANDAN YASAN TEPETAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Uluslararası ticari uyuşmazlıklar bakımından, son yıllarda oldukça yaygın bir biçimde tercih edilen ve alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri arasında popülarite bakımından en üst sıraya tek başına yerleşmiş olan tahkim, artık varoluş mücadelesi değil, eksikliklerini gidererek en optimal seviyede uyuşmazlık çözüm yöntemi sunma arayışına girmiştir. Bu çerçevede, uluslararası tahkimin en önde gelen sorunlarından bir tanesi, hiç şüphe yok ki, korkutucu seviyelere çıkabilen tahkim masraflarıdır. Dolayısıyla, tahkim masraflarının, uyuşmazlığın taraflarınca tahkimin tercih edilebilirliğinin azalmasına yol açmasının önüne geçebilmek için, özellikle Anglo-Sakson yargı sistemlerinde yaygın şekilde uygulanmakta olan dava finansmanın, tahkime uyarlanması fikri öne atılmış ve böylelikle uluslararası tahkimde üçüncü kişi finansmanının önü açılmıştır. İşbu tezde üçüncü kişi finansmanın, gelişimi, uluslararası tahkimdeki yeri ve uygulanma şekilleri detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
International arbitration, which has been used in settling international commercial and investment disputes and whose popularity has taken the lead among other alternative dispute resolution methods, no longer suffers from an existential anxiety but seeks to eliminate its on-going drawbacks, in order to provide the optimal level dispute resolution procedures to disputing parties. To this end, one of the most clouded problems of international arbitration is surely arbitration costs that may amount to intimidating levels in many circumstances. Therefore, in order to prevent the decrease on the volume of international arbitration due to the expensive arbitration costs, one may argue that, TPF, which has already been widely practiced in common law jurisdictions, could be an alternative for in international arbitration as well. Accordingly, this has paved the way for application of TPF in international arbitration and, in this thesis work, the background, multi-faceted roles and application of TPF in international arbitration are examined in detail.