Süt dişlerinde farklı restoratif materyallerin klinik başarısı
Clinical success of different restorative materials in primary teeth
  1. Tez No: 650701
  2. Yazar: MERVE GÖK BABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KIRZIOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Süt dişlerinde meydana gelen çürüklerin restoratif tedavisi, çocuğun beslenmesi, estetiğin ve konuşma fonksiyonunun sağlanması, ark boyutunun korunması ve ardından gelecek daimi dişlere rehber oluşturması açısından önem taşımaktadır. Süt dişlerinin restorasyonu amacıyla kullanılan pek çok materyal bulunmakla beraber, günümüzde alternatif materyal arayışı hala devam etmektedir. Bu çalışmaya süt azı dişlerinde arayüz dentin çürüğü bulunan 4-7 yaş arası hastalar dahil edilmiştir. Hastaların simetrik süt azı dişlerine her grupta en az 70 restorasyon olacak şekilde uygulanan yüksek viskoziteli cam iyonomer siman Equia Forte®, yüksek viskoziteli cam iyonomer siman Chamfill Rock® ile kompomer Dyract XP®'nin klinik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Klinik değerlendirmeler modifiye USPHS kriterleri kullanılarak 3., 6., 9. ve 12. ayda yapılmıştır.Her üç grubun retansiyon ve yüzey yapısı değerlerinde 3. ve 6. aylarda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yokken, 12. ay sonunda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p0,05). Chemfill Rock®'ın, süt azı dişlerin ara yüz kavitelerinde tatmin edici bir performans gösterdiği ancak Equia Forte®'un özellikle retansiyon kriterinde gösterdiği başarısızlık nedeniyle altı aylık dönemlerle klinik kontrolünün sağlanmasının uygun olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Restorative treatment of primary teeth is important in terms of nutrition of the child, provision of esthetic and speech function, protection of the arch dimension and guidance to the permanent teeth that will follow. Along with many materials used for the restoration of primary teeth, the search for alternative materials is still ongoing. Patients aged 4-7 years were included in this study with proximal caries in primary molars. It was aimed to evaluate clinically the high viscous glass ionomer cement Equia Forte®, high viscous glass ionomer cement Chemfill Rock® and compomer Dyract XP® applied to symetric primary molar teeth with 70 restorations in each group. The restorations were clinically evaluated at 3, 6, 9 and 12 months using modified United States Public Health Service (USPHS) criteria. There was no statistically significant difference between retention and surface structure values of all groups at 3 and 6 months, but there was a statistically significant difference between groups at 12 months. When the restorations are evaluated in terms of marginal discoloration, marginal adaptation, postoperative sensitivity, secondary caries and anatomical form, no statistically significant difference was observed between the three groups (p>0,05). It has been concluded that Chemfill Rock®performs satisfactorily in the proximal cavities of the primary molar teeth. It was concluded that it would be appropriate to provide clinical control with a six-month period due to the failure of Equia Forte especially in retention criteria.