Kocaeli'nde evsel atıklar için yakma yoluyla bertaraf alternatifinin emisyonlar açısından değerlendirilmesi
Evaluation of alternative disposal of emissions by building for domestic waste in kocaeli
- Tez No: 650713
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKAN KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Son yıllarda nüfusun, endüstrinin ve teknolojik gelişmelerin artışına paralel olarak; hem evsel hem endüstriyel katı atık miktarı ve çeşidi giderek artmaktadır. Artan katı atık miktarı hava, su, toprak gibi çevresel kirliliğe sebep olarak önemli ölçüde sorun teşkil etmektedir. Kocaeli'nde katı atık bertarafı, mevcut sistemde düzenli depolama ile gerçekleştirilmektedir. Fakat, artan kentsel atık miktarı ve depolama alanlarının azalması sonucu, evsel katı atıkların yakma yöntemi ile bertarafı tartışılmaya başlanmış ve bu konuda çeşitli planlamalar yapılmıştır. Bu planlamalar doğrultusunda Kocaeli'nde“Kentsel Katı Atıktan Enerji Üretim Tesisi”projesi yürütülmeye başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, kurulması planlan bu tesisten kaynaklanacak kirletici emisyonların atmosferdeki dağılımını ve çevresel etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada öncelikle, katı atık türleri, atık yakma bertaraf yöntemleri, baca gazı arıtma teknolojileri ve evsel atık yakma tesisleri için tercih edilen sistemler hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra planlanan yakma tesisinin yapılması ve işletilmesi halinde tesisten çıkabilecek kirletici emisyonları belirlenmiş ve bu emisyonların atmosferdeki dağılımları ve taşınımı modellenerek çevresel etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmada AERMOD hava dağılım modeli kullanılarak, bölgenin topografik özellikleri ve yıllık meteorolojik veri dosyası model programına eklenmiştir. Böylece alıcı ortam noktasındaki kirleticilerin günlük, aylık ve yıllık konsantrasyonları belirlenerek hava kalitesi katkı değerleri hesaplanmıştır. Çıkan sonuçlar doğrultusunda yapımı planlanan tesisin Kocaeli'ne etkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the increase in population, industry and technological developments in recent years; both domestic and industial solid waste amount and variety is increasing. The insreased amount of solid waste poses a significant problem by causing environmental pollution such as air water an soil. Solid waste disposal is carried out by regular storage in the current system in Kocaeli. However, as a result of the decrease in the amount of urban waste and storage areas, the disposal of domestic solid wastes with the incineration method has been discussed and various plans have been made in this regard. In line with these plans,“Facility of Energy Production From Urban Solid Waste”project was started in Kocaeli. The aim of this study is to evaluate the environmental effects and distribution of pollutant emissions from this facility. In the study, information about the preferred systems for solid waste types, waste incineration disposal method, flue gas treatment technologies and domestic waste incineration facities are given.Then, in case of construction and operation of the planned incineration plant, pollutant emissions from the plant were determined and their environmental effects were evaluated by modeling their distribution and convection in the atmosphere. In the study, topographic features of the region and annual meteorological data file were added to the model program by using AERMOD air distribution model. Thus, air quality contribution values were calculated by detecting daily, monthly and annual concentrations of pollutants at the receiving environment point. According to the result, the effect of the planned facility to Kocaeli was evaluated.