Yerel yönetimlerde iş sağlığı ve güvenliğinin değerlendirilmesine yönelik çalışan anketi uygulaması: Ankara İlindeki bir ilçe Belediyesi
For the evaluation of occupational health and safety in local administrations application of employee survey: A district municipality in Ankara
  1. Tez No: 650727
  2. Yazar: EBRU ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İş sağlığı ve güvenliğinin sosyal bir problem olması nedeni ile toplumsal olarak doğrudan veya dolaylı biçimde sorumlu olmak zorundadır. İş sağlığı ve güvenliği konusunda işletmelerin yaklaşımları da son derece önemli görülmektedir. Çalışma hayatında rekabet üstünlüğü elde edebilmek ve stratejik hedefler istikametinde ilerlemek değişim trendlerine ayak uydurmak ve sürdürülebilir olmak örgütlerin sahip olduğu insan kaynaklarına güvenli ve sağlıklı bir iş yaşamı sunmakla mümkün olabilecektir. İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları, meslek hastalıkları ve iş kazalarından korunarak çalışanların çok daha sağlıklı şartlarda iş yapmalarını sağlamak amacı ile yapılmaktadır. Kazalar neticesinde çalışanlar, işveren için ve ülke ekonomisinde ciddi kayıplara neden olmaktadır. Bunları önleyebilmek için risk yönetim sistemi oluşturularak sistemli çalışmalar yapılmalı ve çalışanlarda iş sağlığı ve güvenliği bilinci oluşturularak çalışanlarda farkındalık yaratılmalıdır. Bu genel bilgiler kapsamında bu çalışmanın amacı; bir yerel yönetim olan belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği farkındalığını ölçmektir. Bu genel amaç altında çalışmada Ankara ili Keçiören Belediyesi Park ve Bahçeler Genel Müdürlüğünde görev yapan 255 çalışanla görüşülmüştür. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği algılarında medeni durum, yaş ve cinsiyete göre anlamlı farklar bulunmuştur. Çalışanların genel olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunda olumlu algıya sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since occupational health and safety is a social problem, it has to be directly or indirectly responsible socially. Approaches of businesses in occupational health and safety are also seen as very important. Achieving competitive advantage in working life and moving towards strategic goals, keeping up with the trends of change and being sustainable will be possible by offering a safe and healthy business life to the human resources of the organizations. Occupational health and safety studies are carried out with the aim of protecting employees from occupational diseases and work accidents and ensuring that the employees do business in much healthier conditions. As a result of accidents, employees cause serious losses for the employer and the national economy. In order to prevent these, a risk management system should be established and systematic studies should be conducted and awareness should be created for employees by creating occupational health and safety awareness. The purpose of this study within the scope of this general information; to measure occupational health and safety awareness in municipalities which are local authorities. In this study, 255 employees working in General Directorate of Parks and Gardens of Keçiören Municipality of Ankara were interviewed. The obtained data were analyzed in SPSS program. Significant differences were found in employees' perceptions of occupational health and safety according to marital status, age and gender. It is determined that employees have positive perception about occupational health and safety in general.