Peyzaj uygulama alanlarında Fıne-Kınney Yöntemi ile risk değerlendirmesi
Evaluation of risk in landscape application areas with Fine-Kinney Method
- Tez No: 918350
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Peyzaj ve peyzaj uygulamaları, doğal - kültürel kaynakların ve fiziksel çevrenin insan yararı, sağlığı ve güvenliği için estetik ve fonksiyonel mekânlar ile yaşam ortamı oluşturan tasarım ve bakım faaliyetlerinin yürütüldüğü bir disiplindir. Doğal ve yapay öğeleri bir araya getirerek çevresel dengeyi koruma, insanların dış mekân ve açık hava alanlarından en iyi şekilde faydalanması amacı taşır. Şehir içerisinde belli bir yaş grubu için dinlenme ve çocuk yaş grubu için fiziksel, sosyal ve psikolojik ihtiyaçların karşılanmasına yönelik yerel yönetimler tarafından oluşturulan peyzaj alanlarından olan mahalle parkı ve çocuk oyun alanlarında gerekli sağlık ve güvenlik önlemlerinin alınmaması durumunda hem çalışanların hem de çocuk, aile ve ziyaretçilerin sağlığını ve güvenliğini etkileyen pek çok tehlike ve risklerle karşılaşılmaktadır. Kesici-delici aletler, toksik ve aşındırıcı maddeler, elektrik panoları, uygun olmayan zeminler, park alanının uygun yere konumlandırılmaması gibi tehlike kaynakları basit yaralanmadan ölüme kadar ciddi riskler oluşturmaktadır. Bu alanlarda meydana gelebilecek olası risklerin belirlenmesi ve değerlendirilmesi, sürdürülebilir ve güvenli peyzaj uygulamalarının geliştirilmesi için kritik öneme sahiptir. Bu tez çalışmasında, Tokat ili merkez sınırları içinde yer alan mahalle parkları ve çocuk oyun alanlarında sıkça karşılaşılan tehlike ve riskler analiz edilmiştir. FineKinney yöntemi, risklerin olasılık, şiddet ve maruz kalma sıklığı açısından değerlendirilmesini sağlayarak, her bir tehlike için bir risk skoru hesaplanmasını mümkün kılmıştır. Çalışma sonucunda, en yüksek risk seviyesinden önemsiz risk iii seviyesine kadar riskler tespit edilmiş ve bu risklerin azaltılması veya ortadan kaldırılması için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Landscape and landscape applications is a discipline in which design and maintenance activities are carried out to create aesthetic and functional spaces and living environment for human benefit, health and safety of natural - cultural resources and physical environment. It aims to protect the environmental balance by bringing natural and artificial elements together and to make the best use of outdoor and open air areas. If the necessary health and safety measures are not taken in neighbourhood parks and children's playgrounds, which are among the landscape areas created by local governments to meet the physical, social and psychological needs of a certain age group for recreation and children's age group in the city, many dangers and risk saffecting the health and safety of both employees and children, families and visitors are encountered. Sources of danger such as cutting-piercing tools, toxic and corrosive substances, electrical panels, unsuitable floors, unsuitable location of the parking area pose serious risks from simple injury to death. Identifying and evaluating the possible risks that may occur in these areas is critical for the development of sustainable and safe landscaping practices. In this thesis, the hazards and risks frequently encountered in neighbourhood parks and playgrounds located within the central borders of Tokat province were analysed. Fine-Kinney method made it possible to calculate a risk score for each hazard by evaluating the risks in terms of probability, severity and frequency of exposure. As a result of the study, risks from the highest risk level to the insignificant risk level were identified and recommendations were presented to reduce or eliminate these risks.