Aktif yaşlanmanın Türkiye'de sağlık sektörü içinde değerlendirilmesi
Evaluation of active aging within the health sector in Turkey
- Tez No: 993836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Aktif yaşlanma, bireylerin yaşlandıkça fiziksel, zihinsel ve sosyal refahını optimize etme, yaşam kalitesini artırma ve bağımsızlıklarını mümkün olduğunca uzun süre koruma sürecidir. Bu kavram, yalnızca sağlıklı olmayı değil, aynı zamanda sosyal hayata aktif katılımı ve güvenliği de kapsamaktadır. Nüfusun hızla yaşlandığı Türkiye'de, aktif yaşlanma politikalarının ve uygulamalarının sağlık sektörü içinde değerlendirilmesi, hem halk sağlığı hem de sosyo-ekonomik sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, aktif yaşlanma yaklaşımının Türkiye sağlık sektöründeki mevcut durumunu, uygulama örneklerini, karşılaşılan engelleri ve geleceğe yönelik fırsatları bütüncül bir bakışla analiz etmektir. Çalışma, aktif yaşlanmanın dört temel bileşeni olan“sağlık”,“katılım”,“güvenlik”ve“öğrenme”boyutlarının, birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetleri düzeyinde Türkiye'nin sağlık sisteminde nasıl ele alındığını incelemeyi hedeflemektedir. Sonuç olarak, Türkiye'de sağlık sektörünün, hızla yaşlanan nüfusun ihtiyaçlarına yanıt verebilmek için aktif yaşlanma paradigmasını merkezine alan köklü bir dönüşüme ihtiyacı bulunmaktadır. Bu dönüşüm, sağlık politikalarının ve finansman modellerinin yeniden gözden geçirilmesini, evde bakım, toplum temelli bakım gibi yaşlı dostu sağlık hizmeti sunum modellerinin yaygınlaştırılmasını, sağlık profesyonellerine yönelik kapasite geliştirme programlarını ve yerel yönetimler dâhil tüm paydaşlarla güçlü işbirliklerini gerektirmektedir. Bu çalışma, söz konusu dönüşüm için somut politika önerileri ve bir uygulama çerçevesi geliştirerek alana katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Active ageing is the process of optimising individuals' physical, mental and social well-being as they grow older, enhancing their quality of life and maintaining their independence for as long as possible. This concept encompasses not only being healthy, but also active participation in social life and safety. In Turkey, where the population is ageing rapidly, the evaluation of active ageing policies and practices within the health sector is of great importance in terms of both public health and socio-economic sustainability. The primary objective of this study is to analyse the current state of the active ageing approach in the Turkish healthcare sector, its implementation examples, the obstacles encountered, and future opportunities from a holistic perspective. The study aims to examine how the four fundamental components of active ageing – 'health', 'participation',“security”and 'learning' – are addressed in Turkey's healthcare system at the primary, secondary and tertiary levels of healthcare services. Consequently, the healthcare sector in Turkey requires a fundamental transformation centred on the active ageing paradigm in order to respond to the needs of its rapidly ageing population. This transformation requires a review of health policies and financing models, the widespread adoption of elderly-friendly healthcare service delivery models such as home care and community-based care, capacity development programmes for healthcare professionals, and strong cooperation with all stakeholders, including local authorities. This study aims to contribute to the field by developing concrete policy recommendations and an implementation framework for this transformation.