Müzik eğitimi lisans programında yer alan bireysel çalgı I-II (Flüt) dersine yönelik metot önerisi
A proposed method for the individual musical instrument I-II (Flute) course in the music education degree program
- Tez No: 423070
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEN CÜCEOĞLU ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada; Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında görev yapmakta olan flüt eğitimcilerinin görüşleri doğrultusunda Bireysel Çalgı I-II (flüt) dersine yönelik bir metot önerisi geliştirmek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda flüt eğitimcilerinin görüşlerini almak üzere araştırmacı tarafından bir anket formu oluşturulmuştur. Bu anket formu uzman görüşlerine sunulmuş ve bu görüşler doğrultusunda gerekli değişiklikler yapılarak ankete son hali verilmiştir. Bireysel Çalgı I-II (flüt) dersine yönelik metot önerisinde yer alması öngörülen konuları belirlemek amacıyla, Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında bu dersi yürüten 16 flüt eğitimcisine anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 15.0 paket programı yardımıyla işlenmiş ve verilerin frekans yüzde hesaplamaları yapılmıştır. Çalışmada, flütün tarihçesi, tanımı, parçaları, çeşitleri, bakımı, flüt çalmaya başlamadan önce yapılması gereken bedensel ısınma hareketleri, diyaframa dayalı nefes alma-verme tekniği, ağızlıkla ses elde etme, flütü tutuş ve flütle duruş pozisyonu, flütte üfleme açısı, birinci ve ikinci oktav seslerini elde etme, dil teknikleri, ton kavramı, her bir nota için parmak pozisyonlarını gösteren şema gibi konular teorik ve görsel bir şekilde Bireysel Çalgı I (flüt) dersi kapsamında; müzikte hız ve gürlük terimleri konuları ise Bireysel Çalgı II (flüt) dersi kapsamında anlatılmıştır. Ayrıca hazırlanan metot önerisinin sonunda Bireysel Çalgı I-II (flüt) dersi için alıştırma ve şarkı örneklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a method for the individual musical instrument (flute) course in accordance with the suggestions from flute educators in Music Education Degree Program. In order to do this, the researcher devised a survey to collect the opinions of flute educators. The survey has been evaluated by a panel of subject matter experts, who made the necessary changes to give the survey its final form. With the intention to determine the possible topics that may arise in the researcher's development of a proposed method for the individual musical instrument I-II flute course, the survey was given to the 16 flute instructors in the Music Education Degree Program. The collected data was analyzed with the help of the SPSS 15.0 program and the frequency percentages were calculated. The study discusses a broad range of topics regarding flute playing and technique beginning with a basic introduction to the flute. The history, parts, and types of flute are all examined, as are different warm-up methods, breathing techniques, and holding and posture techniques. The study also covers the attainment of the first and second octaves, the angle at which the flute is held to the mouth and proper tongue positioning, and the concept of tone. In the Individual Instrument I course, a schema depicting where each finger is placed to produce the desired note is studied in a visual and theoretical manner. In the Individual Instrument II course, the musical terms of speed and strength are examined. Additionally, at the end of this proposed method, practice exercises and sample songs are included for both Individual Instrument courses.