Süt ineklerinde laktasyonun ilk 100 gününde şekillenen subklinik mastitislerde somatik hücre ve toplam bakteri sayısı ile bazı antioksidan maddelerin araştırılması
Investigation of milk somatic cell count, total bacteria count and some of antioxidant enzyme levels in subclinical mastitis in dairy cows at first 100 days of lactation
- Tez No: 650750
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BAŞTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sunulan bu doktora tez çalışmasının amacı; süt somatik hücre sayısı, toplam bakteri sayısı ile serum paraoksonaz, süt glutatyon peroksidaz ve süperoksit dismutaz düzeyleri arasındaki ilişkiyi, bu parametrelerin rolünü laktasyonun ilk 100 günündeki subklinik mastitisli ineklerde araştırmaktır. Çalışmanın hayvan materyalini; Ankara ilinde üretim yapan bir sütçü çiftlikte yetiştirilen inekler oluşturdu. Çiftlik kayıtlarına göre geçmişinde klinik olarak herhangi bir sağlık problemi olmayan, yaş ve vücut kondisyonları benzer olan en az bir doğum yapmış, laktasyonunun ilk 100 gününde olan, aynı şartlarda barındırılan ve dönemine uygun beslenme programı takip edilen, aynı kuru dönem süresi ve tedavisi görmüş 100 adet Holstein sütçü inek çalışmada kullanılmıştır. Süt somatik hücre sayısı 7-10 gün arayla yapılan iki ölçümde de 150x103'ün altında olan inekler sağlıklı (n=50) kabul edilirken, 200x103'ün üstünde olan inekler subklinik enfekte (n=50) kabul edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; to investigate relationship between milk somatic cell count, total bacteria count, milk glutathione peroxidase and superoxide dismutase levels, to identify the role of these parameters in subclinical mastitis at cows in the first 100 days of lactation. Animal material of this study consists of 100 Holstein dairy cows which are raised in a farm in Ankara province. According to farm records, cows which had no clinical signs of any illness, had no clinical and chronical health problems in the past, had at least given birth once, had similar body condition score and dry of therapy. Selected animals were hosted under same conditions and had suitable feeding regimen for appropriate period and were in the first 100 days of lactation. Cows which have less than 150x103 somatic cell counts in two differrent analysis which performed 7-10 days apart considered as healthy (n=50), and which have 200x103 somatic cell counts in two different counts performed 7-10 days apart considered as subclinical mastitis (n=50).