Demattia-esnek çatlama test cihazının tasarımı ve elastomerler testlerinde kullanılması
Demattia-flex cracking test machine design and elastomer tests on the machine
  1. Tez No: 650767
  2. Yazar: ERGÜN ÜMİTCAN GÜVENİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez kapsamında geliştirilen Demattia-Esnek Çatlama test cihazı elastomerlerin dinamik koşullarda çatlamaya karşı dayanımlarının test edilmesi amacıyla kullanılan ve ülkemizde henüz üretilmeyen ve tamamen ithal edilen bir cihazdır. Cihazın uluslararası standartlara uygun olması için ve standartlara uygun tasarım yapılabilmesi için çalışmanın ilk bölümünde gerekli standartlar incelenmiştir. Ayrıca, farklı marka muadil ürünler de incelenmiş, kullanıcı yorumları alınmıştır. Bu sayede tasarım aşaması için gerekli bilgiler derlenmiştir. Bunun yanında dinamik yorulmaya sebep olan nedenler literatürden taranarak teze eklenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde test cihazı için kavramsal tasarımlar hazırlanmış, bunların içerisinde detay tasarıma geçilecek kısımlar belirlenmiş ve detay tasarım aşamasında mekanik ve elektronik tasarım sonuçlandırılmıştır. Bu sonuçlara göre hazır ürünlerin seçimleri yapılmıştır. Bu çıktılarla beraber mekanik üretim dokümanları ve ürün listesi hazırlanmıştır. Hazırlanan cihaz için Aktaş Grup Hava Süspansiyon Sistemleri, Ltd. Şti. ve Babacan Endüstri ve Kauçuk Ürünleri İmalatı San. Tic. Ltd. Şti'nden temin edilen numuneler geliştirilen test cihazı ile test edilmiştir. Belirlenen esnek çatlama test süreleri bu test numunelerini üreten firmaların test laboratuvarlarında elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Tüm örnekler için aynı sonuçlar elde edilmiştir. Ömür testleri başarıyla tamamlanmış, güvenilir, kullanıcı ihtiyaçlarına uygun ilk yerli ve milli bir esnek çatlama test sistemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Demattia-Flexible Cracking tester to be made is an imported device that is used to test the life of elastomers in dynamic conditions and is not yet produced in our country. Necessary standards have been examined in order for the device to comply with international standards and to design according to the standards. In addition, equivalent products were examined by making necessary visits and user comments were compiled. In this way, the necessary information for the design phase has been compiled. In addition, reason of the dynamic fatigue was added by review the literature resources. Conceptual designs were prepared for the test device, the parts to be passed to the detailed design were determined and off the shelf products were selected according to the detailed design. Along with these outputs, mechanical production documents and product list were prepared. The specimens which were provided from Aktaş Grup Hava Suspension Systems, Ltd.Şti. ve Babacan Endustri ve Kaucuk Urunleri Imalat San. Tic. Ltd. Sti has been tested with the developed test device. The results are shared. Life tests have been successfully completed, a reliable, user-friendly testing system has been developed.