Erken evre alzheimer tipi demans hastalarında santral işitsel işlemlemenin değerlendirilmesi ve işitsel rehabilitasyon etkilerinin araştırılması
Evaluation of central auditory processing and investigation of the effects of auditory rehabilitation in early demantia of alzheimer type patients
  1. Tez No: 886381
  2. Yazar: AYSEL BENGİ YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, Alzheimer Tipi Demans (ATD) olan bireylerin Santral İşitsel İşlemleme (Sİİ) becerilerini değerlendirmek ve işitsel eğitim ile işitsel rehabilitasyonun (İR) bu bireylerin Sİİ becerileri ve nöropsikolojik değerlendirme sonuçlarına etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmamıza 65 yaş ve üzeri (73,3 ±6,9 yıl), ATD tanısı alan 21 hasta çalışma grubunu oluşturmaktadır. İR etkisini ortaya koyabilmek adına, çalışma grubuna dahil edilen bireyler, İR alanlar (n=11) ve almayanlar (n=10) olmak üzere Grup 1 ve Grup 2 başlığı altında ikiye ayrılmıştır. 10 sağlıklı erişkin Kontrol Grubu'nu oluşturmuştur. Çalışmamız randomize kontrollü tek kör deneysel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. İlk test/son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. Grup 1, Grup 2'nin ilk test son test Sİİ becerileri ve nöropsikolojik değerlendirmeleri incelenmiş ve bu değerlendirmeler, hiçbir uygulama yapılmayan 65 yaş ve üzeri kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Sİİ becerilerinin incelenmesi için, Mistmatch Negativity (MMN), Rastgele Aralık Tespit Etme Testi (RATET), Frekans Patern (FP) ve Süre Patern (SP) testleri ve Türkçe Matriks Testi (TMT) kullanılmıştır. Nöropsikolojik değerlendirmede, Wechsler Bellek Ölçeği Geliştirilmiş Formu'nun (Wechsler Memory Scale, WMS-R) Genel Bilgi (Kişisel ve Aktüel Bilgiler) ve Yönelim (Oryantasyon), Mental Kontrol Geri Birer Sayı (MK-S) ve Gün (MK-G), Düz (DSUT) ve Ters (TSUT) Sayı Uzamı alt testleri, Benton Görsel Bellek Testi (BGBT), Benton Yüz Tanıma Testi (BYTT), Boston Adlandırma Testi (BAT), Öktem Sözel Bellek Süreçleri Testi (Öktem SBST), Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to evaluate the Central Auditory Processing (CAP) skills of individuals with Alzheimer's Type Dementia (ATD) and to investigate the effects of auditory training and auditory rehabilitation (AR) on these individuals' CAP skills and neuropsychological assessment results. Method: Our study group consists of 21 patients aged 65 and over (73.3 ± 6.9 years) diagnosed with ATD. To demonstrate the effect of AR, the individuals included in the study group were divided into two groups under the headings of Group 1 (n=11) who received AR and Group 2 (n=10) who did not receive AR. A Control Group of 10 healthy adults was formed. Our study was designed as a randomized controlled single-blind experimental study. A pretest/posttest control group model was used. The CAP skills and neuropsychological evaluations of Group 1 and Group 2 were examined and compared with the control group aged 65 and over who did not undergo any application. To examine CAP skills, the Mismatch Negativity (MMN), Random Gap Detection Test (RGDT), Frequency Pattern (FP) and Duration Pattern (DP) tests, and the Turkish Matrix Test (TMT) were used. For neuropsychological evaluation, the General Informationnand Orientation, Mental Control Backward One-by-One number (MC-N) and Day (MC-D), Forward (FDST) and Backward (BDST) Digit Span subtests of the Wechsler Memory Scale-Revised (WMS-R), Benton Visual Retention Test (BVRT), Benton Facial Recognition Test (BFRT), Boston Naming Test (BNT), Öktem Verbal Memory Processes Test (Öktem VMPT), and Geriatric Depression Scale (GDS) were used.