Florür salan restoratif materyallere bakteri adezyonu
Bacterial adhesion to fluoride releasing restorative materials
- Tez No: 650790
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN GÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı florür salan restoratif materyaller üzerinde bakteri tutunması ve bu materyallerin antimikrobiyal etkinliğinin değerlendirilmesidir. Çalışmada kullanılmak üzere beş farklı florür salan restoratif materyal (Riva self-cure, Riva light-cure, Riva silver, Dyract® XP ve Beautifil II) ve bir kontrol grubu kompozit rezin materyali (Grandio) seçilmiştir. Herbir gruptan 8 adet olmak üzere toplamda 48 adet örnek, 4,0 mm genişliğinde ve 2,0 mm derinliğinde hazırlanan silindirik teflon kalıplar kullanılarak hazırlanmıştır. Disk örnekleri bakteri ile test edilmeden önce 121°C'de 15 dakika süresince sterilize edilmiştir. Daha sonra S. mutans ATCC 25175 referans suşu kullanılarak bakteri tutulumu belirlenmeye çalışılmıştır. Florür reşarj öncesi biyofilm miktarı ve antibakteriyal etkinlik en fazla rezin modifiye cam iyonomerde gözlenmiştir. Florür reşarj sonrası biyofilm miktarındaki en fazla azalma ve antibakteriyal etkinlik en fazla gümüşle güçlendirilmiş cam iyonomerde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the bacterial attachment on fluoride releasing restorative materials and to evaluate their antimicrobial efficacy. Five different fluoride releasing restorative materials (Riva self-cure, Riva light-cure, Riva silver, Dyract® XP and Beautifil II) and one control group composite resin material (Grandio) were selected for this study. A total of 48 samples, 8 of which were from each group, were prepared using cylindrical Teflon molds prepared 4.0 mm wide and 2.0 mm deep. The disk samples were sterilized for 15 minutes at 121 ° C before being tested with bacteria. Bacteria uptake was determined by using S. mutans ATCC 25175 reference strain. The amount of biofilm and antibacterial efficacy before fluoride recharge were mostly observed in resin modified glass ionomer. The highest decrease in the amount of biofilm and the antibacterial efficacy after fluoride recharging were mostly observed in silver reinforced glass ionomer.